FOR LAVE KRAV: ¿ De sivile kravene holder ikke for oss. Vi krever mye mer av dem som skal føre slike båter hos oss. Vi har i tillegg hurtigbåtskurs som går over hundre timer, hvor man blir sjekket etterpå for hvor fort man får lov til å kjøre. Noen kan få beskjed om at de ikke er erfarne nok for visse hastigheter, sier kommandørkapteinen. ILLUSTRASJONSFOTO
FOR LAVE KRAV: ¿ De sivile kravene holder ikke for oss. Vi krever mye mer av dem som skal føre slike båter hos oss. Vi har i tillegg hurtigbåtskurs som går over hundre timer, hvor man blir sjekket etterpå for hvor fort man får lov til å kjøre. Noen kan få beskjed om at de ikke er erfarne nok for visse hastigheter, sier kommandørkapteinen. ILLUSTRASJONSFOTO Foto: Bendiksby, Terje/SCANPIX

Heimevernssjef: – For lave krav til RIB-førere

Sjefen for Sjøheimevernskommandoen i Norge, Svein Jarle Jacobsen, mener det stilles uforsvarlig lave krav til førere av så kraftige fartøyer som ulykkesbåtene i Vestfold.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

I både dødsulykken på Nøtterøy natt til tirsdag og ulykken som kostet tre personer livet ved Tjøme natt til onsdag, kjørte de omkomne i RIB-båter. Han mener det er altfor lite med bare et enkelt båtførerbevis for å få styre båter som kan gå over 30 knop, skriver Dagbladet.

Del på facebook

– De sivile kravene holder ikke for oss. Vi krever mye mer av dem som skal føre slike båter hos oss. Vi har i tillegg hurtigbåtskurs som går over hundre timer, hvor man blir sjekket etterpå for hvor fort man får lov til å kjøre. Noen kan få beskjed om at de ikke er erfarne nok for visse hastigheter, sier kommandørkapteinen.

LES OGSÅ: Båttragedien på Tjøme: Kiwi-toppsjef savnet etter båtulykke

Kiwi-eier Per Erik Buruds 29 fots Goldfish Tender hadde en maksfart på 54-80 knop, avhengig av motortype. Dersom man er født etter 1980 trenger man bare båtførerbevis for å kjøre den. Videre sertifikater trengs bare hvis man skal bruke den til næringsvirksomhet.

LES OGSÅ: 7 av 10 omkomne manglet redningsvest

Daglig leder Nils Sigurd Østby i larvikbedriften Bil & Båt påpeker at RIB-båtene har fantastisk gode kjøreegenskaper og er sikre, men at de kan friste til å dra på for mye.

LES OGSÅ: Tjøme: To kvinner på 41 og 43 år bekreftet omkommet

– Stabiliteten kan føre til at mange kjører fortere enn de bør i stor sjø, fordi båten er bedre dempet. RIB-er er ikke farlige, men de kan være farlige i hendene på uerfarne og uoppmerksomme båtførere, sier han til avisa. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Båttragedien på Tjøme: Kiwi-toppsjef savnet etter båtulykke
Båttragedien på Tjøme: Kiwi-toppsjef savnet etter båtulykke

Politiet i Vestfold bekrefter at det er Per-Erik Burud (48) som er savnet etter båtulykken.

To menn (20) kjemper for livet etter båtulykke

Dykkere har funnet de to etter at en gummibåt kjørte inn i en fortøyd båt på Nøtterøy i Vestfold natt til tirsdag. Begge fikk livreddende førstehjelp på stedet.

Forsvunnet Oslo-mann ved Hvaler: – Ørlite håp om å finne han på land

Men Hovedredningssentralen innrømmer at håpet svinner med å finne 43-åringen som falt over bord. Ingen spor så langt.

Tjøme: To kvinner på 41 og 43 år bekreftet omkommet
Tjøme: To kvinner på 41 og 43 år bekreftet omkommet

De to omkomne etter ulykken på Tjøme i natt var kvinner på 41 og 43 år.

7 av 10 omkomne manglet redningsvest
7 av 10 omkomne manglet redningsvest

70 prosent av de som omkommer i båtulykker hadde ikke på seg redningsvest

 
Comments powered by Disqus
  

I dag skal politiet forklare seg om
pågripelsen av Breivik

Les også: Alt om politiets aksjon på Utøya

Lydloggene: Store
sambandsproblemer
under aksjonen

Lydloggene: Her
pågripes Breivik
på Utøya 22. juli

Lydloggene: Politiet
snakker kun om én
gjerningsmann


reklame