Foto: Morten F. Holm © SCANPIX

Granskes for tolljuks

Et av selskapene til NHO-president Paul-Chr. Rieber har unndratt tollavgifter for flere hundre millioner kroner, ifølge Tollvesenet.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Tollvesenet har innledet en gransking av selskapet GC Rieber Oils, der NHO-presidenten er styreleder, melder NRK.

– Rieber Oils vil nå få et krav om etterbetaling av toll, og vi vil vurdere om vi skal politianmelde saken eller etterberegne en tilleggsskatt, sier underdirektør Anita Graff i Toll- og avgiftsdirektoratet.

Fiskeolje fra Vest-Sahara

Det dreier seg ifølge direktoratet om import av fiskeolje fra Marokko og Vest-Sahara. Oljen er blitt fortollet som «ikke dyrefôr», noe som gjør at selskapet har unngått en toll på 3,75 kroner per kilo. Oljen er imidlertid solgt videre til fiskefôrprodusenten Ewos.

Det er mulig å søke om fritak fra den aktuelle tollen, men ifølge Statens Landbruksforvaltning er det ikke kommet noen søknader om dette fra GC Rieber Oils, som holder til i Kristiansund.

– Beklagelig glipp

– Som styreleder må jeg innrømme at jeg ikke kjente til dette, og organisasjonen har tydeligvis heller ikke kjent godt nok til dette. Her har det vært en beklagelig glipp, sier Paul-Chr. Rieber til NRK.

Etter at saken ble kjent har GC Rieber Oils søkt om tollfritak med tilbakevirkende kraft. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Rekordstor avsløring av tolljuks
Rekordstor avsløring av tolljuks

Tollvesenets økonomiske kontroller viste unndragelser på totalt 378 millioner kroner i første halvår 2009.

 
Comments powered by Disqus
  

I dag skal politiet forklare seg om
pågripelsen av Breivik

Lydloggene: Store
sambandsproblemer
under aksjonen

Lydloggene: Her
pågripes Breivik
på Utøya 22. juli

Lydloggene: Politiet
snakker kun om én
gjerningsmann


reklame