Bilder av identifiserbare Utøya-
døde på trykk i 120 land
Nå krever de pårørende at Narvesen fjerner Paris Match fra sine hyller
Per Edgar Kokkvold i Norsk presseforbund synes det er ubehagelig å bli brukt i demonstrasjoner i Sudan. Men han frykter ikke norske muslimer.
Demonstranter i Sudan bar onsdag et bilde av Kokkvold med en tekst der det oppfordres til å drepe fiender av Allah og profeten.
- Tror jeg er trygg
Bildet av generalsekretæren i Norsk Presseforbund dukket opp i en
massedemonstrasjon mot Muhammed-karikaturene i Sudans hovedstad Khartoum.
Kokkvold sier til TV 2 Nyhetskanalen at det er viktig å fortsette å kjempe for ytringsfriheten.
- Dette er en misforståelse i forhold til meg. Jeg kan aldri sikre meg helt, men jeg tror jeg er trygg. Jeg frykter ikke noe fra fredelige norske muslimer, sier Kokkvold.
- Kan ikke bøye oss
Pressemannen står fast på at ytringsfriheten er viktigere en religion.
- Det er viktig at vi fortsetter å fortelle at vi ikke kan bøye oss for guder, presteskap, tyranner og KGB. Vi har nye vi kan skamme oss over i Vesten, men vi skal aldri skamme oss over retten til å si det vi mener, sier Kokkvold.
Demonstrerer mot danske aviser
Flere tusen demonstranter samlet seg i Sudan onsdag for å vise sin avsky til
de danske avisene som publiserte karikaturtegninger av profeten Muhammed. De
danske avisene får sterk kritikk fra muslimer for å vise bilder av den
islamske profeten.
Tidligere denne uken avslørte TV 2 Nyhetene at et palestinsk barne-TV-program oppfordret til å drepe alle som krenker Muhammed og islam. Innslaget vekker oppsikt, men redaktøren for TV-kanalen kommer ikke til å beklage:
