Frp-topp kaller islam bestialsk
Bystyremedlem i Oslo, Henning Holstad (Frp) sammenligner bestialsk selfangst og islam.
Tirsdag sendte den profilerte Frp-toppen Henning Holstad ut en e-post til en rekke kontaktpersoner fra sin private e-postadresse.
Overskriften for e-posten var «Sharialover i praksis». Under Holstads melding lå det en bildeserie av en ung gutt i Iran som ble straffet for tyveri ved at armen hans legges under hjulet til en personbil - for så å bli kjørt over.
I slutten på e-posten står det på engelsk: «Ingen religion kan noensinne rettferdiggjøre slike avskyelige forbrytelser. Send den videre og la verden få se hva som skjer i religionens navn...»
- Bestialske religioner
Men det er det Holstad skriver tidligere i e-posten som får en av mottakerne til å reagere - og tipser TV 2 om innholdet:
«EU har bestemt at man skal nekte import av selskinn basert på at fangsten foregår på bestialsk måte. Kanskje på tide å forby innreise for personer som tilslutter seg bestialske religioner?», skriver Holstad i e-posten.
Sendt til Stortinget
Blant mottakerne av e-posten er stortingsrepresentant Jan Arild Ellingsen i Frp.
- Jeg har lest mailen, men husker ikke innholdet nå, sier Ellingsen til tv2nyhetene.no.
- Hva er din kommentar til Holstads meningsytring?
- Det har jeg ingen kommentar til.
- Har du svart Holstad på e-posten?
- Det kan jeg ikke erindre.
- Må ikke tas bokstavlig
Overfor tv2nyhetene.no bekrefter Henning Hostad å ha sendt e-posten. Han understreker imidlertid at e-posten at hans kommentarer var utslag av en følelsesmessig reaksjon.
- Jeg har ikke lyst å utdype dette. Du skal ta min melding til mine venner som et hjertesukk og reaksjon på hvor grusomme mennesker kan være mot hverandre, sier Holstad til tv2nyhetene.no.
- Hvilken religion er det du sikter til i e-posten?
- Det fremkommer i mailen at dette er islam og sharialoven.
Ifølge Holstad fikk han e-posten fra en person som også jobber på et offentlig sted.
- Jeg sendte den videre til mine venner og nære kollegaer. Jeg reagerer med harme, sinne og oppgitthet over at mennesker kan være så ondskapsfulle mot barn, sier Holstad til tv2nyhetene.no.
- Mener du at alle muslimer bør bli hindret innreise til Norge?
- Denne e-posten må tas som en følelsesmessig reaksjon til mine venner. Den må ikke tas bokstavlig, svarer Holstad.
- Frp-formann Siv Jensen er foreløpig ikke tilgjengelig for kommentar, opplyser fra Frps kommunikasjonsrådgiver Fredrik Faber til tv2nyhetene.no onsdag ettermiddag.
| Publisert | 04.03.2009 14.09 |
| Oppdatert | 04.03.2009 15.58 |
E-post: tips@tv2.no


