Forskere: – Lett å manipulere nye bankkort
UTRYGT?: Chip'en ble innført for å gi kundene mer trygghet. Nå er forskerne usikre på om det fungerer. Foto: Didier Saulnier

Forskere: – Lett å manipulere nye bankkort

Databrikken skulle gjøre bankkortene sikrere, men det er ikke umulig å knekke koden.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

De siste årene har innføringen av databrikken i bankkort ført til en nedgang i svindelen, og innen 2011 skal alle norske kunder ha kort med chip.

Men nå har forskere ved Universitetet i Cambridge kommet fram til at også denne typen kort lett kan utsettes for svindel.

Vanskelig refusjon

En av forskerne, Steven Murdoch, sier i en pressemelding at de har testet kort fra flere utstedere i Storbritannia, og alle lar seg trikse med. Fremgangsmåten er å lure terminalen til å tro at koden var tastet inn korrekt. Fordi det vil fremkomme at transaksjonen var riktig utført, frykter forskerne at det vil være vanskelig for forbrukerne å få refundert de tapte beløpene om dette brer seg.

– De som blir ofre for svindel, kan bli beskyldt om at de må ha gitt kriminelle tilgang til koden. Vi har bevist at ikke dette nødvendigvis er tilfellet, sier Murdoch.

LES OGSÅ: Slik avslører du skimmingutstyr

– Spørsmål om tid

Funnene vekker oppsikt, også i Norge.

– Dette er selvsagt dramatisk. Forskerne har klart å manipulere bankkort ved å legge noe mellom databrikke og kortleser. Dermed klarer de å manipulere signalene som går mellom kortet og banken, sier kryptolog Kristian Gjøsteen ved NTNU til VG Nett.

Det er ikke kjent om norske bankkort vil være like sårbare for svindel som de britiske, men Gjøsteen mener det kun er et spørsmål om tid.

Bankenes Standardiseringskontor sier til VG Nett at de ikke har fått meldinger om svindelsaker med databrikker her til lands.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Vi betaler stadig mer med kort
Vi betaler stadig mer med kort

Bruken av betalingskort økte med 10 prosent i november og første uke i desember sammenlignet med samme periode i fjor, viser tall fra BBS (Bankenes Betalingssentral).

Slik avslører du skimmingutstyr
Slik avslører du skimmingutstyr

Se etter mistenkelige skrapemerker og løse deler.

 
Comments powered by Disqus

reklame