Streiken i stat og kommune
John (69) får dusje en gang i måneden
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
Nordmenn går mann av huse for å sikre seg de siste ledige plassene til sydligere strøk.
Etter en lengre periode med strålende sommervær over store deler av landet, kunne man kanskje tro at nordmenn var blitt mettet på sol og sommer. Den gang ei.
De største reisebyråene melder om økt pågang, i takt med synkende temperaturer landet rundt.
- Salget har ikke vært bra de siste ukene, men det tok seg voldsomt opp denne uken. I løpet av mandag og tirsdag satte vi ny salgsrekord, og de fleste billigturene er revet bort. Nå selger vi unna reiser til høye priser, forteller kommunikasjonsrådgiver i Startour, Elisabeth Larsen-Vonstett, til tv2nyhetene.no.
Lurer du på hvordan været blir der du bor den kommende tiden? Sjekk værmeldingene hos Storm.
Larsen-Vonstett sier at det er en og annen strøplass ledig, men at det i tiden fremover vil være vanskelig for familier å finne ledige plasser.
- Vi regner med at det vil være relativt tomt innen mandag.
Også Apollo og Ving merker samme tendens som Startour.
- Vi har solgt ut 95-96 prosent av våre reiser i juli, sier salgsdirektør i Ving, Marie-Anne Zachrisson til tv2nyhetene.no.
Zachrisson anbefaler folk som ønsker å komme seg sørover å bestille med det samme.
Marie-Anne Zachrisson, salgsdirektør i Ving. Foto: TV 2/Arkiv
- Mange har gjerne tenkt at det lønner seg å vente med å bestille, men dette
er ikke tilfelle i høysesongen. Spesielt nå i juli merker vi at pågangen er
stor, og det er langt mellom kuppene. Men det lønner seg å følge med på våre
nettsider, der vil det alltid dukke opp noen tilbud.
Også informasjonssjef i Apollo, Helen Bekby, råder solhungrige nordmenn til å hive seg rundt.
- Spesielt for småbarnsfamilier kan det være vanskelig å få tak i store hotellrom og leiligheter. Det vil være lettere for mindre grupper å finne strøplasser.
De vanskeligste sydenferiene å få tak i på dette tidspunktet, er resortferier og hoteller der alt er inkludert, såkalte «all inclusive».
- Dette er de mest populære destinasjonene for småbarnsfamilier, og dette er reisende som planlegger og bestiller god tid i forveien, sier Larsen-Vonstett i Startour.
All inclusive blir som regel det billigste alternativet for småbarnsfamilier.
Artikkelen fortsetter under bildet.
Foto: Gunnar Lie/Scanpix
Nordmenn er ikke så nøye på hvor de reiser, så lenge de er garantert sol og sommer. Men reiseselskapene melder om et økt fokus på pris i år.
Tv2nyhetene.no har vært i kontakt med Ving, Startour og Apollo for å undersøke hvor stor pågang det har vært i den siste tiden. Alle reisebyråene forteller at det har vært spesielt stor etterspørsel etter de «billige» destinasjonene; Bulgaria, Tyrkia og Tunisia.
Men ifølge Startour er nordmenn først og fremst «grekofile».
- Nordmenn elsker Hellas, og 140.000 av våre reisende har valgt å sette kursen mot Kreta i år. Dette er 50.000 flere enn som velger vårt nest mest populære reisemål, nemlig Mallorca, forteller Larsen-Vonstett.
Om du ikke absolutt må komme deg av gårde i juli, råder reiselivsbransjen deg til å ha tålmodighet.
- Planlegg ferien i august. Spesielt etter at skolen har begynt igjen, vil der være mange gode tilbud å oppdrive, sier Zachrisson i Ving, og får støtte fra de andre reiseselskapene.
| Publisert | 10.07.2009 12.41 |
| Oppdatert | 10.07.2009 20.55 |
Streiken i stat og kommune
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
