Streiken i stat og kommune
John (69) får dusje en gang i måneden
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
Prisen ligger på en tredjedel sammenlignet med i fjor.
Heldigvis får vi ikke prissjokk i vinter - årsaken er at de store vannmagasinene i fjellet er nå smekk fulle. Det er lagret mer enn nok energi til å holde oss varme i vinter.
– For forbrukerne ser det veldig hyggelig ut. Vi går lyse tider i møte i forhold til at vi har veldig god ressurssituasjon, noe som bidrar til lavere priser, sier ansvarlig redaktør i Europower, Mona Adolfsen til TV 2.
Den store tilgangen på vannkraft har gjort at prisene i kraftmarkedet denne høsten har vært de laveste på sju år. Dette slår selvsagt ut på din og min strømregning.
– Sammenlignet med i fjor ligger vi per idag på en tredjedel av prisen, sier Adolfsen.
SJEKK HVOR DU FÅR BILLIGST STØRM PÅ VÅRT STRØMBAROMETER.
I tillegg til god magasinfylling, har industrien kuttet kraftig i strømforbruket etter finanskrisen.
Og enda mer strøm kommer på markedet når de svenske kjernekraftverkene startet opp for fullt - akkurat nå er bare fem av ti reaktorer i drift: hos våre naboer:
– Prisnivået i Norden er veldig avhengig av kjernekraften, og når når vi får flere reaktorer i drift, vil det bidra til å stabilisere strømprisen, forklarer Adolfsen. For strømmen vi bruker her i Norge kan like gjerne komme fra et svensk atomkraftverk som et norsk vannkraftverk.
Folk TV 2 snakket med på gaten var positivt overrasket over informasjonen de fikk.
Se nyhetsinnslaget her:
| Publisert | 18.10.2009 22.26 |
Streiken i stat og kommune
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
