Datakrøll for Samordna opptak

Systemet brøt sammen da spente studenter skulle sjekke om de kom inn på førstevalget.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Mandag morgen ville et stort antall fremtidige studenter sjekke om de hadde kommet inn på det studiet de ønsket på Samordna opptaks nettsider. Den enorme pågangen førte til at datasystemet brøt sammen, og lenge var det bare en feilmelding som møtte de håpefulle.

Aldri skjedd før

Informasjonsrådgiver ved Samordna Opptak, Pål Kalvsjøhagen, forteller til tv2nyhetene.no at problemene ble løst mandag ettermiddag.

- Fra klokken 13.30 har ting fungert greit.

12 prosent flere

Hele 104.200 søkere registrerte seg med studieønsker før fristen 15. april. Dette var en oppgang på over tolv prosent fra i fjor, og det var første gang siden 1996 at det var over 100.000 søkere.

Arbeidsløshet gir flere studenter

Ifølge Samordna opptak er det høyere arbeidsledighet, usikkerhet rundt det fremtidige jobbmarkedet og større alderskull blant de som utgjør de viktigste søkergruppene med på å forklare økningen.

Det var en kraftig øking i antall mannlige søkere. 40,4 prosent av søkerne er i år menn, mot 38,6 prosent i 2008.

Helsefag er det største utdanningsområdet. Hele 25.190 søkere hadde et helsestudie som sitt førstevalg. Sykepleierstudiet snur den negative trenden fra de seneste årene med en framgang på 16 prosent fra i fjor. Også lærerutdanningene opplever framgang, med 12,9 prosent flere primærsøkere i år enn i fjor.

Det er fortsatt mulighet til å søke opptak ved 394 studier gjennom restetorget.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
400 prosent økning i stryk på medisinstudiet
400 prosent økning i stryk på medisinstudiet

Studentene raser over gjennomføringen av eksamen på medisinstudiet ved Universitetet i Oslo.

Regjeringen forventer 130.000 ledige
Regjeringen forventer 130.000 ledige

Regjeringen legger ikke skjul på at flere kommer til å miste jobben.

 

Streiken i stat og kommune

  

John (69) får dusje en gang i måneden

Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn


reklame