Streiken i stat og kommune
John (69) får dusje en gang i måneden
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
TV 2 nyhetene ble med da fiskeriministerens omstridte fiskeoppdrettsanlegg ble behandlet for lakselus.
Lakselus ødelegger for fiskeoppdretterne. En knøttliten skapning som suger seg fast på fiskekroppen og bokstavelig talt suger livet ut av den. Hos Sinkaberg-Hansen, selskapet hvor fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen har eierskap, tas det grep for å jage bort lakselus.
Lakselus var noe folk knapt visste eksisterte for et lite år siden. Nå vet vi at den truer selve villaksstammen vår.
I august i år kom oppdrettere og oppfinnere sammen om en ny løsning: å bade all fisken om bord i en brønnbåt. Hos Sinkaberg-Hansen sluses 1000 tonn laks ombord i båten. Deretter får den en halvtimes bad med medikamentet hydrogenperioksid. Gjennom 2009 og 2010 skal all fisken få samme badebehandling tre til fire ganger. Omfattende og kostbart.
– Vi tar tak i situasjonen, sier produksjonssjef John-Ove Sinkaberg hos Sinkaberg-Hansen i Rørvik
Han forteller at i løpet av det neste året vil næringa bruke en milliard kroner på å bli kvitt lakselusa. Sinkaberg tror dette skal gå bra til slutt, men han legger ikke skjul på hva han synes om medienes dekning av problemet.
– Dere i media forteller bare om det verste og lar hysteriet få fritt utløp, sier produksjonssjef Jon-Ove Sinkaberg.
Han mener situasjonen ikke er så ille som mange skal ha det til.
Statsråden har opplevd verbale stormkast siden hun tiltrådte. Mange opplever det slik at de ikke kan stole på hennes avgjørelser når hun er så sterkt delaktig i et anlegg selv.
– Vi som har drevet i denne næringa gjennom tredve år er de beste til å løse problemet også, sier produksjonsjefen på oppdrettsanlegget hennes.
Nettopp det er det en del meningsytrere som vil protestere mot. Forskere, politikere og naturvernere vil si at den som har skapt problemet ikke vil være den beste til å løse det.
| Publisert | 05.12.2009 21.41 |
| Oppdatert | 05.12.2009 22.54 |
Streiken i stat og kommune
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
