Foto: TV 2

Familien: – Har ikke sett UD-advokaten på to år

Familien til den dødsdømte nordmannen Shaid Azim sier de står alene i Pakistan og ikke får hjelp fra Norge. Det norske utenriksdepartementet derimot sier de har oversikt over saken.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) bekrefter at UD ikke var til stede under rettssaken mot den dødsdømte nordmannen i Pakistan. Støre hevder nordmannens advokat i Pakistan ba dem om å ikke komme til retten, fordi et norsk nærvær kunne true nordmannens sikkerhet. UD opplyser at advokaten de samarbeider med heter Muhammed Ali Saif.

– Har ikke sett UD-advokaten på to år

Men den dødsdømtes onkel i Pakistan, Fakhar Abbas, har en totalt annerledes fremstilling. I et telefonintervju med TV 2 Nyhetene sier han at de ikke har sett noe til advokat Saif på to år.

– Saif sa til oss at han ikke fikk noen penger fra de norske myndighetene, så derfor ville han ikke føre saken, sier onkelen, som understreker følgende:

– De norske myndighetenes advokat var aldri til stede under rettssaken. Derfor måtte vi selv engasjere en helt annen advokat. Vi betaler ham. Og det var vår advokat som førte saken.

– Ønsket dere at norske myndigheter skulle være til stede under rettsprosessen?

– Ja, absolutt. Vi ville at de skulle komme. Men vi får ikke kontakt med norske myndigheter. Vi trenger hjelp, sier Abbas.

– Tilsto under press

Abbas har forøkt å bistå sin nevø helt siden nordmannen ble arrestert for to år siden. Abbas forteller at han var til stede da dommen ble lest opp i dag.

– Min nevø ble dømt for kidnapping, voldtekt, drap og for å ha skjult forbrytelsen. Til sammen ble dommen på to ganger dødsstraff, fengsel i 17 år, samt at han ble dømt til å betale en erstatning på 150.000 pakistanske rupi.

– Er det ikke korrekt at din nevø har tilstått drapet?

– Jo, men han tilsto etter at de hadde jult ham opp på politistasjonen. De torturerte ham, hevder Abbas.

Kommunikasjonsrådgiver Marte Lerberg Kopstad i Utenriksdepartementet sier at de ikke har fått dommen skriftlig og derfor ikke kan bekrefte detaljene i den.

Kopstad kunne lørdag kveld ikke foreta nye undersøkelser for å bringe på det rene om advokaten UD refererte til virkelig var engasjert i saken, eller om det er slik familien hevder - at en helt annen advokat, engasjert av familien, har ansvaret for saken.

Utenriksdepartementet sier de vil komme tilbake når de har fått undersøkt påstandene nærmere.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Broren til dødsdømt: 
– Han er uskyldig
Broren dødsdømt i Pakistan: – Forferdelig for kona og barna

– Vi tror han er uskyldig, sier den dødsdømte nordmannens bror til TV 2 Nyhetene. Han synes UD har gjort for lite.

Støre fordømmer dødsdommen i Pakistan
Støre fordømmer dødsdommen i Pakistan

Norge fordømmer dødsdommen mot norskpakistaneren Shahid Azim. Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) lover å kjempe for at den ikke blir fullbyrdet.

Shahid Azim dømt til døden i Pakistan
Norsk-pakistaner dømt til døden i Pakistan

Shahid Azim (26) dømt til døden for drap og voldtekt på ung jente.

 

Streiken i stat og kommune

  

John (69) får dusje en gang i måneden

Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn


reklame