Streiken i stat og kommune
John (69) får dusje en gang i måneden
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
Regjeringen har lovt å øke politibemanningen over hele landet, men en ny oversikt viser at utviklingen går i motsatt retning.
Politiet var den store vinneren i årets statsbudsjett.
Men det er langt fram til regjeringen når målet om to politifolk per 1000 innbyggere i Norge.
En oversikt som Politidirektoratet har laget for Bergens Tidende, viser at 70 prosent av landets politidistrikt har fått færre politifolk til disposisjon.
Østfinnmark har den største tettheten av politifolk, med 3,29 per 1000 innbyggere. Haugaland og Sunnmøre politidistrikt ligger på bånn med henholdsvis 1,06 og 0,98 politifolk per 1000 innbyggere.
Gjennomsnittet ligger på 1,48.

Tore Salvesen, politistasjonssjef i Bergen, har nok av utgiftsposter på sitt budsjett. Han sier det må brukes mange hundre millioner kroner av eget driftsbudsjett for å få bedre IKT-systemer.
– I tillegg til det må vi bruke 1,5 milliarder bare i år på nytt nødnett. Derfor blir det mindre penger til driftsbudsjettet, sier Salvesen.
– En stilling koster langt mer enn det vi får i bevilgninger, sier Salvesen.
Les også: Politiet får 2,2 milliarder kroner mer i statsbudsjettet
Regjeringens forslag til statsbudsjett legger opp til at politidistriktene skal få 202 nye stillinger.
Test deg selv: Er du sprek nok til å bli politi?
| Publisert | 08.10.2011 21.10 |
| Oppdatert | 08.10.2011 21.10 |
Streiken i stat og kommune
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
