STOR ØKNING: Antallet innvandrere har økt i Norge i løpet av de 50 siste årene. I 1950 var andelen innvandrere 1,4 prosent. I 2009 har den blitt 26 prosent.
STOR ØKNING: Antallet innvandrere har økt i Norge i løpet av de 50 siste årene. I 1950 var andelen innvandrere 1,4 prosent. I 2009 har den blitt 26 prosent. Foto: Fjeldstad, Knut/SCANPIX

En av ti nordmenn er innvandrere

10,6 av Norges befolkning har enten innvandret selv, eller har innvandrerforeldre.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

De siste 50 årene har antallet innvandrere økt her i landet. Nye tall fra Statistisk sentralbyrå viser at det bor en halv million innvandrere i Norge.

422 600 av disse har innvandret fra utlandet, mens 85 600 personer er norskfødte, men har innvandrerforeldre.

Norskfødte med innvandrerforeldre utgjorde 11 prosent av alle barn født i Norge i 2008.

Nesten halvparten fra Europa

213 000 personer, 46 prosent av alle innvandrere, har bakgrunn fra Europa.

138 000 personer har bakgrunn fra Asia og 46 000 fra Afrika.

Polen er det landet der flest har bosatt seg i Norge. I løpet av de siste fem årene har det blitt 35 700 flere innvandrere fra Polen. Til sammen er det 44 500 personer med polsk bakgrunn i Norge.

Den nest største gruppen er Pakistan med 30 200 personer.

Andre store grupper er svensker (28 700), irakere (24 500), somaliere (23 600) og tyskere (20 900).

Ung alder

I forhold til resten av befolkningen, er relativt mange av innvandrerne og norskfødte med innvandrerforeldre unge voksne.

I begynnelsen av 2009 var 41 prosent av disse i alderen 20- 39 år. Den tilsvarende andelen i hele befolkningen er 27 prosent.

Innvandringshovedstaden

Oslo er ikke bare hovedstaden i Norge, men har også blitt hovedstaden for innvandring.

Mer enn en fjerdedel av Oslos befolkning er innvandrere eller norskfødte med innvandrerforeldre. Dette utgjør 152 100 personer av i alt 575 500.

I Bergen utgjør denne gruppen fem prosent, og i Stavanger fire prosent. Fem prosent har bosatt seg i Nord- Norge.

Nye beboere etter 1950

Etter annen verdenskrig kom det flyktninger fra Øst-Europa, deretter kom arbeidsinnvandrere både fra Europa og andre kanter av verden.

I 1975 ble det stopp for arbeidsinnvandring, og det ga en økning i antall flyktninger fra Asia, Afrika, Latin-Amerika og Europa utenom EU/EØS.

Med EU-utvidelsen økte innvandringen fra land i det tidligere Øst-Europa.

Statistisk sentralbyrå har holdt oversikt over antall utenlandsfødte siden Folketellingen i 1865. Den gang hadde Norge 1,7 millioner innbyggere. 1,2 prosent av disse var innvandrere, de fleste svenske.

55 år seinere hadde andelen økt til 2,8 prosent. I mellomkrigstida var det lite innvandring, og i 1950 lå tallet på 1,4 prosent.

27 prosent flyktninger

I årene fra 1990 til 2007 har i alt 328.000 mennesker fått oppholdstillatelse i Norge. Av disse var 27 prosent flyktninger, og 11 prosent ble gjenforent med flyktninger.

De resterende prosentene ble familiegjenforent med andre, noen fikk opphold på grunnlag av familieetablering, andre på grunnlag av arbeid eller utdanning.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 

Streiken i stat og kommune

  

John (69) får dusje en gang i måneden

Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn


reklame