Drittvær ga skitt fiske

Det så lenge ut til å bli en svært dårlig sesong i de fleste lakselvene. Men mens himmelen mørkner, lysner det for fisket.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

I Midt-Norge kom regnet som en velsignelse for fiskerne, og i Tana ble det plutselig godt fiske da vinden skiftet retning.

Været snudde

Fiskerne gikk trøtt da laksen ikke ville ta. Også i Tana begynte man å snakke om et nytt kriseår. «Nei, bare nordavær», sa gamlingene.

- Seks timer etter at været dreide har det faktisk vært et kjempefiske, sier Arnt Ove Andersen som er guide i Nordlys Opplevelser til TV 2 Nyhetene.

Andersen lever av å selge opplevelser, og i Tana er laksen en attraksjon som også gir viktig sysselsetting. Her, som i mange andre vassdrag, har villaksstammen stor økonomisk betydning.

- Hvis den bryter sammen da er jeg redd for at det er mye som bryter sammen her sier Andersen.

1,5 milliarder

100.000 fritidsfiskere legger hvert år igjen 1,5 milliarder kroner langs landets 400 lakseelver. Rune Samuelsen har valgt seg Tana, der veteranene ikke er like pessimistisk som forskere og andre som hevder at villaksen er i ferd med å forsvinne.

Andersen lytter gjerne til de eldres råd.

- Personlig velger jeg å støtte meg på at de eldste sier, at dette ikke er unormalt og vi ikke trenger å bekymre oss. Enda, sier Andersen.

For Rune Samuelsen ble det høy puls og nerver i nesten en time før kampen var over. Han følte stor lettelse da han kunne trekke opp en diger laks, som med sine 18,4 kilo var ny personlig rekord for Samuelsen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 

Streiken i stat og kommune

  

John (69) får dusje en gang i måneden

Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn


reklame