Streiken i stat og kommune
John (69) får dusje en gang i måneden
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
De omkomne i brannen i Oslo skal ha omkommet på flukt fra flammene.
Brannmannskapene var på plass tre minutter etter at de fikk melding om brannen i Urtegata i Oslo. Men til tross for rask uttrykning, klarte de ikke å redde alle.
Ifølge vakthavende brannsjef, Nils Kristiansen, ble de omkomne funnet i gangen hvor brannen herjet.
Alexander Lindemann var øyenvitne til brannen. Han bor i bygningen rett over gaten.
- Jeg ser plutselig at folk er i ferd med å klatre ut av vinduene i førsteetasje, og det var masse røyk, sier han til TV 2 Nyhetskanalen.
Brannen startet sannsynligvis i trappeoppgangen i bygningen, og Lindemann sier han ikke så noen som kom ut hovedinngangen. Imidlertid så han en person som forsøkte å sparke opp døren utenfra. Sannsynligvis for å varsle beboerne.
- Det var litt fortvilende. Man ser jo at det ikke er så mye man kan gjøre. Folk satt i både andre og tredje etasje og begynte å knyte laken og håndklær for å finne en måte å komme seg ut på. Man blir litt rådvill. Det er ikke så mye annet man kan gjøre enn å stå og se på, sa han.
Brannvesenet blåste etter hvert opp en stor redningspute på gateplan for at folk skulle kunne hoppe ut av vinduene. Bygningen er høy og røyken lå tett, og derfor var det ingen som hoppet ut.
Lindemann forteller at han så en person som satt ganske høyt oppe i etasjene som ble bedt om å hoppe ned på redningsputen.
- Han ble bedt om å hoppe, men det var tydelig at han hadde panikk, og han ville ikke gjøre det. Heldigvis ble han hentet i en kurv av brannvesenet like etterpå, sier han.
Vakthavende brannsjef, Nils Kristiansen, bekrefter at han puten ikke ble brukt, og at alle de som satt i vinduene ble hentet ut ved hjelp av stige.
- Evakueringen ved hjelp av stigen gikk fort og veldig bra, sier Kristiansen.
To personer skal ha kommet seg opp på taket under flukten fra brannen. Kristiansen sier disse ble reddet ned av røykdykkere.
- De ble sittende litt fast og var sikkert veldig redde. Men vi fikk kontakt med de veldig raskt og fikk roet de ned. Røykdykkerne våre greide å komme seg opp på taket gjennom en trappeoppgang og fikk hjulpet de to personene ned i sikkerhet, sier han.
Det skal ha vært 27 brannfolk på stedet i løpet av natten.
Politiet har opprettet et eget telefonnummer for pårørende: 22 66 91 89.
| Publisert | 13.12.2008 13.08 |
| Oppdatert | 13.12.2008 16.37 |
Streiken i stat og kommune
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
