Streiken i stat og kommune
John (69) får dusje en gang i måneden
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
Terrorsiktede Anders Behring Breivik (32) spanet på NRK-ansatte og NRKs lokaler, og planla å bombe lokalene til NRK, Aftenposten og VG.
Breivik har i avhør forklart seg detaljert om andre mål som han vurderte da han planla terrorangrepene. Før han bestemte seg for å slå til mot regjeringskvartalet og Utøya, vurderte han lenge å bombe Aftenposten, VG og NRK, ifølge materiale TV 2 har fått tilgang til.
Han vurderte å ramme VG og Aftenposten samtidig som han slo til mot regjeringskvartalet, men slo fra seg denne planen fordi han trodde han ikke ville klare å dra til Utøya etterpå,.
LES OGSÅ: På dette «gutterommet» planla Breivik terroren
Han har forklart at han gjerne ville «ta» både Aftenposten og NRK. NRK skal ha vært hovedmålet. Breivik skal ha drevet spaning på NRKs hovedkontor på Marienlyst i Oslo to ganger. Han skal ha visst nøyaktig hvor inngangen til den politiske redaksjonen og utenriksredaksjonen lå. Ved å nærme seg bygningene på sykkel, skal han også ha kartlagt hvor NRK-journalistene har røykepauser.
For å ramme journalistene, vurderte han å lage to bomber på mellom 50 og 60 kilo, som han skulle levere ved å iføre seg en FedEx-uniform. Aftenposten skulle angripes ved å skjule en bombe i et kjøleskap og deretter ta heisen opp i avisens lokaler.
Breivik har i manifestet skrevet at journalister er et høyt prioritert mål. Han anså journalistkonferanser, som SKUP-konferansen i Tønsberg, som attraktive mål. (©NTB/TV 2 Nyhetene)
| Publisert | 04.02.2012 10.56 |
| Oppdatert | 04.02.2012 18.40 |
Streiken i stat og kommune
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
