Breivik ville bombe Aftenposten, NRK og VG

Terrorsiktede Anders Behring Breivik (32) spanet på NRK-ansatte og NRKs lokaler, og planla å bombe lokalene til NRK, Aftenposten og VG.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Breivik har i avhør forklart seg detaljert om andre mål som han vurderte da han planla terrorangrepene. Før han bestemte seg for å slå til mot regjeringskvartalet og Utøya, vurderte han lenge å bombe Aftenposten, VG og NRK, ifølge materiale TV 2 har fått tilgang til.

Ville ramme media

Han vurderte å ramme VG og Aftenposten samtidig som han slo til mot regjeringskvartalet, men slo fra seg denne planen fordi han trodde han ikke ville klare å dra til Utøya etterpå,.

LES OGSÅ: På dette «gutterommet» planla Breivik terroren

Han har forklart at han gjerne ville «ta» både Aftenposten og NRK. NRK skal ha vært hovedmålet. Breivik skal ha drevet spaning på NRKs hovedkontor på Marienlyst i Oslo to ganger. Han skal ha visst nøyaktig hvor inngangen til den politiske redaksjonen og utenriksredaksjonen lå. Ved å nærme seg bygningene på sykkel, skal han også ha kartlagt hvor NRK-journalistene har røykepauser.

Del på facebook

Flere bomber

For å ramme journalistene, vurderte han å lage to bomber på mellom 50 og 60 kilo, som han skulle levere ved å iføre seg en FedEx-uniform. Aftenposten skulle angripes ved å skjule en bombe i et kjøleskap og deretter ta heisen opp i avisens lokaler.

Breivik har i manifestet skrevet at journalister er et høyt prioritert mål. Han anså journalistkonferanser, som SKUP-konferansen i Tønsberg, som attraktive mål. (©NTB/TV 2 Nyhetene)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
På dette «gutterommet» planla Breivik terroren
På dette «gutterommet» planla Breivik terroren

Samtidig som massemorderen ble avhørt på Utøya slo beredskapstroppen til mot leiligheten på Skøyen.

Breivik ringte TV 2 for å klage på nyhetene
Breivik ringte TV 2 for å klage på nyhetene

Mente at media tiet om opptøyer i Sverige og Frankrike for å hindre at Frp skulle gjøre et bra stortingsvalg.

Her har Breivik blitt pågrepet på Utøya
Her har Breivik blitt pågrepet på Utøya

Avhørt i hovedhuset iført håndjern og hjemmelaget politiuniform.

Breivik anker til Høyesterett
Breivik anker til Høyesterett

Anders Behring Breivik anker avgjørelsen om oppnevnelsen av nye rettspsykiatrisk sakkyndige til Høyesterett.

BBC-reporter boikottet av norsk politi
BBC-reporter boikottet av norsk politi

BBC-reporter Anne Leer møter motbør i Norge. Nå har også Oslo-politiet bestemt at de ikke skal ha noe med henne å gjøre.

 

Streiken i stat og kommune

  

John (69) får dusje en gang i måneden

Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn


reklame