VIL FORBY: Ap-politiker vil ha forbud mot burka i Norge.
VIL FORBY: Ap-politiker vil ha forbud mot burka i Norge. Foto: SCANPIX © AFP/SCANPIX

Ap-politiker vil ha forbud mot burka i Norge

Hun mener burka er kvinneundertrykkende.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Arbeiderpartiets innvandringspolitiske talskvinne Lise Christoffersen vil ha forbud mot burka på norsk jord.

– Misbruk av religion

– Jeg kan ikke gå god for et system der man så til de grader legger opp til at en kvinne skal være en manns eiendom. Jeg synes ikke vi skal legge oss flate for påstandene om at dette er en verneverdig del av noen kultur, sier Christoffersen til Aftenposten.

Hun mener at å dekke til ansiktet ikke har noe med religionsfrihet å gjøre.

– Det er misbruk av religion, sier hun.

Christoffersen tror at en lovgiving mot å dekke til ansiktet også kan begrunnes med behovet for å kunne identifisere de man har rundt seg i det offentlige rom.

Diskusjon i Frp

Spørsmålet om burkaforbud har ikke blitt diskutert i Arbeiderpartiet ennå.

– Det jeg har sagt nå er min mening. Hva som blir Aps mening kan jeg ikke si nå, sier hun.

Fremskrittspartiets innvandringspolitiske talsmann Per-Willy Amundsen sier at dette er et tema som diskuteres i Fremskrittspartiet. Også han ser på burkaen som kvinneundertrykkende.

– Vi diskuterer fremdeles dette i partiet, men det kan være at vi heller ikke vil gå for et totalforbud, men å nekte noen offentlige tjenester, sier han. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Danmarks regjering ut mot burka og niqab
Danmarks regjering ut mot burka og niqab

En samlet dansk regjering vil fjerne burkaer fra skoler, universiteter, arbeidsplasser og offentlige institusjoner. Men noe generelt forbud er ikke aktuelt.

Foreslår burkaforbud i Frankrike
Vil foreslå burkaforbud i Frankrike

Et nytt lovforslag legger opp til at kvinner skal kunne bøtelegges med 750 euro for å gå med burka i Frankrike.

 
Comments powered by Disqus
  

Her vedtar Stortinget
å avvikle statskirken

Med 162 mot 3 stemmer fra Senterpartiet vedtok Stortinget å fjerne kristendom som statsreligion


reklame