Whitney Houston er død:
Artist-Norge i sjokk og sorg
Mira Craigs siste hilsen: «I will always love you»
Ble 48 år gammel: Slik var sangstjernenes liv
På nattklubb: Se de siste bildene av Whitney Houston
Ber henne vente med bokutgivelse til etter valget.
Ansatte i Arbeiderpartiets stortingsgruppe frykter at Karita Bekkemellem kan komme med historier som stiller statsminister Jens Stoltenberg i et dårlig lys. Derfor har de bedt henne utsette publiseringen av boken sin til etter valget i høst.
- Det har blitt nevnt for meg. Men jeg oppfatter det som råd, og ikke som press, sier Bekkemellem til VG.
Flere kilder i Ap sier til avisen at de forventer at den tidligere barne- og likestillingsministeren blant annet vil fortelle hvordan hun opplevde å bli vraket som statsråd høsten 2007. VG sitter også på opplysninger om at Bekkemellem vil avsløre en hittil ukjent historie om hvordan hun opplevde å bli kastet som leder av Aps kvinnenettverk.
- Hun har ikke vist tendenser til å ta mye hensyn til regjeringen i det siste, så jeg tipper at boken kommer til å komme før valget. Da blir den farligere, og hun vil dermed få mer medieoppmerksomhet, sier en kilde i partiet til avisa.
Bekkemellem selv er overrasket over at tidspunktet for utgivelsen av boka i det hele tatt er et tema. På spørsmål om Stoltenberg og Ap har grunn til å være bekymret svarer hun avvisende.
- Jeg kan ikke forstå at det skal være grunn til bekymring over at noe jeg skriver vil påvirke valgresultatet. Jeg vil gi min fortelling av det jeg har opplevd i politikken gjennom et langt liv, sier Bekkemellem.
Under helgens fylkesårsmøte i Møre og Romsdal Arbeiderparti ble Bekkemellem takket for sin innsats for partiet. I sin tale gjentok hun kritikken mot makteliten i partiet, og advarte ifølge Sunnmørsposten om å bli «et parti der veien til posisjoner går via medlemskap over natta og så rett i maktposisjoner».
- Slik er ikke mitt Arbeiderparti, sa hun.
| Publisert | 09.03.2009 08.03 |
| Oppdatert | 09.03.2009 11.20 |
* Hun ble i april 2007 vraket av Aps valgkomité som leder for kvinnenettverket, og måtte et halvt år etterpå gå av som statsråd mot sin vilje. Bekkemellem hadde møtt mye kritikk for manglende handlekraft og for å ha vært for mye opptatt av enkeltsaker, men den viktigste årsaken til at hun måtte gå av var at statsministeren ikke bare kunne skifte ut statsråder fra de to øvrige partiene.
* Leder av Arbeiderpartiets kvinnepolitiske utvalg 1998-2007.
* Barne- og familieminister 2000-01, barne- og likestillingsminister 2005-07.
* Stortingsrepresentant for Møre og Romsdal 1989-2009.
* Adm. direktør i Legemiddelindustriforeningen fra 2009.
* Går til høsten ut av politikken etter å ha tilbrakt 20 år på Stortinget.
Kilde: Store Norske leksikon/TV 2
Whitney Houston er død:
Mira Craigs siste hilsen: «I will always love you»
Ble 48 år gammel: Slik var sangstjernenes liv
På nattklubb: Se de siste bildene av Whitney Houston
