Whitney Houston er død:
Artist-Norge i sjokk og sorg
Mira Craigs siste hilsen: «I will always love you»
Ble 48 år gammel: Slik var sangstjernenes liv
På nattklubb: Se de siste bildene av Whitney Houston
Hele Norges mormor, barnebokforfatteren Anne-Cath Vestly døde natt til mandag. Hun ble 88 år gammel.
Barnebokforfatteren Anne-Cath Vestly døde natt til mandag. Hun ble 88 år gammel.
Anne-Cath er aller mest kjent for å skrive barnebøker om blant andre Ole Aleksander Filibom-bom-bom, Mormor og de åtte ungene, Knerten og Lillebror, Aurora og Guro. Til sammen har hun skrevet godt over 50 bøker, elsket like mye av store som små.
I Norge er hun sett på som den aller største forfatteren blant barneklassikerne, sammen med svenskenes Astrid Lindgren.
Du kan skrive din siste hilsen til Anne-Cath. Vestly her
(artikkelen fortsetter under)
Hun er også kjent fra Barnetimen for de minste, særlig fra 1950-tallet. Da hun flyttet til Oslo som ung satset hun på en skuespillerkarriere, og hun spilte i Barne-tv serien ”Kanutten og Romeo Clive” mot Alf Prøysen.
I en rekke filmer har hun også gitt liv til Mormor i skikkelsen fra sine egne bøker om ”Mormor og de åtte ungene.”
Hun var den første som brakte storbyen inn i barnebøkene, og vakte skandale mer enn èn gang. Særlig på 1950-tallet da hun fortalte barna gjennom radioen at barna kom fra mammaens mage, og ikke fra ”storken.” Det førte til drapstrusler og protester, fordi små barn ikke skulle få vite noe så ”skittent.”
Neste serie var om ”Mormor og de åtte ungene,” der drabantbyen også innføres i barnelitteraturen.
Så kom fortellingen om ”Lillebror og Knerten.” På 1960-tallet var hun igjen i kritikernes søkelys, fordi faren til Aurora ble hjemmeværende far. Dette førte til massiv kritikk fra menn, men aller mest fra kvinner som syntes synd på den stakkars mannen som trillet barnevogn.
Vestly er kjent for sin ”snille” stemme, og varme fortellerstil. Likevel har hun evnet å ta opp emner som har brakt nåtiden og dagliglivet i byen inn i barneboklitteraturen. Samtidig står hun for å snu opp ned på vante forstillinger, og er ikke redd for å utfordre barnas, og ikke minst voksnes, fordommer.
Anne-Caths bøker er oversatt til en rekke språk, og hennes verk kan sammenfattes som en stor kjærlighet til barna og barnedommen. Ikke før i en alder av 83 år kom Anne-Cath med sin første voksenbok. Hun var klar med satiriske tekster om samfunnet. Filmen om Knerten har kinopremiere høsten 2009.
Anne-Catharina Vestly ble født 15. februar 1920 på Rena i Åmot.
Anne Catharina Vestly vokste opp flere steder gjennom barndommen, og bodde blant annet tre år på samme sted som Alf Prøysen (uten at det var noe kontakt). Familien flyttet til slutt til Oslo.
Hennes foreldre var Mentz Schulerud (1877 – 1931) og Aagot Schulerud (1875 – 1957). Hun var gift med Johan Vestly (1923 - 1993), og de fikk to sønner, Jo og Håkon. Hun var søster av Mentz Schulerud (jr.).
I november 2008 gikk Anne-Cath. Vestlys sønn, Jo Vestly, ut i media og fortalte at hun led av demens (Alzheimers sykdom), og at hun derfor hadde flyttet inn på et sykehjem i Mjøndalen.
kilde: wikipedia
| Publisert | 15.12.2008 07.12 |
| Oppdatert | 15.12.2008 10.02 |
Ole Aleksander
1953 – Ole Aleksander Filibom-bom-bom
1954 – Ole Aleksander på farten
1955 – Ole Aleksander får skjorte
1956 – Ole Aleksander og bestemor til værs
1958 – Ole Aleksander på flyttefot
1971 – Ole Aleksander hjemme og ute
1971 – Ole Aleksander og den slemme gutten
1971 – Ole Aleksander på skolen
1971 – Ole Aleksander på sirkus
1971 – Ole Aleksander og julepresangene
2002 – Ole Aleksander på skolen
2002 – Ole Aleksander flytter
Mormor og de åtte ungene
1957 – Åtte små, to store og en lastebil
1958 – Mormor og de åtte ungene i skogen
1959 – Marte og Mormor og Mormor og Morten
1960 – En liten takk fra Anton
1961 – Mormors promenade
1986 – Mormor og de åtte ungene på sykkeltur i Danmark
1999 – Morten og Mormor og Stormvind
Knerten-bøkene
1962 – Lillebror og Knerten
1963 – Trofaste Knerten
1964 – Knerten gifter seg
1971 – Knerten i Bessby
1973 – Knerten og forundringspakken
1974 – Knerten på sykkeltur
1998 – Knerten detektiv og Handelsreisende Lillebror
2001 – Knerten Politimann
2002 – Den store boken om Knerten
Aurora-bøkene
1966 – Aurora i blokk Z
1967 – Aurora og pappa
1968 – Aurora og den vesle blå bilen
1969 – Aurora og Sokrates
1970 – Aurora i Holland
1971 – Aurora på Hurtigruten
1972 – Aurora fra Fabelvik
Guro-bøkene
1975 – Guro
1976 – Guro og nøkkerosene
1977 – Guro alene hjemme
1978 – Guro og fiolinen
1979 – Guro og Lille-Bjørn
1980 – Guro på Tirilltoppen
1981 – Guro og Frydefoniorkesteret
Kaos-bøkene
1982 – Kaos og Bjørnar
1983 – Lilla Olaug og Lubben
1984 – Kaosgutten i Vetleby og verden
1985 – Kaos førskolegutt
1987 – Kaos og hemmeligheten
Ellen Andrea-bøkene
1992 – Ellen Andrea og mormor
1993 – Forundringspakken og Lagertha rasebasse
1994 – 5 på reise
1995 – Kostemarsj på Tirilltoppen
1996 – Mormor og én til hos Rosa
2000 – Småtassene og andre folk på Tirilltoppen
2002 – Monrad tenker
2004 – Monrad og mormor i den store klubben
Whitney Houston er død:
Mira Craigs siste hilsen: «I will always love you»
Ble 48 år gammel: Slik var sangstjernenes liv
På nattklubb: Se de siste bildene av Whitney Houston
