SNØDD INNE: Ann Elisabeth klarer ikke å brøyte vei for å komme seg ut fra omsorsgsboligen sin. Kommunen vil ikke hjelpe med å brøyte.
SNØDD INNE: Ann Elisabeth klarer ikke å brøyte vei for å komme seg ut fra omsorsgsboligen sin. Kommunen vil ikke hjelpe med å brøyte. Foto: Privat

Ann Elisabeth har vært innesnødd siden 1. juledag

Kommunen avviser at det er deres ansvar å brøyte helt inn til leiligheten.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Resultatet er at den ellers så aktive og selvstendige 34-åringen fra Larsnes i Sande kommune i Møre og Romsdal ikke kommer seg hjemmefra.

Hun kan komme seg fra leiligheten sin til bilen, men bilen får hun ikke ut på grunn av snømassene.

– Liker å klare meg selv

Siden 1. juledag har hun vært låst til hjemmet. Studenten må benytte seg av venner og familie for å få matvarer hjem til seg.

– Det liker jeg ikke. Jeg liker å klare meg selv, og synes jeg gjør min del av jobben, men kommunen følger ikke opp, sier Sandsbakk til TV 2 Nyhetene.

SITTER FAST: Ann Elisabeth er avhengig av rullestolen og bilen for å komme seg rundt.SITTER FAST: Ann Elisabeth er avhengig av rullestolen og bilen for å komme seg rundt. Foto: Privat

Paradoks

Hun mener det er paradoksalt at bevegelseshemmede blir oppfordret til å være selvstendige, samtidig som brøyting gjør at hun ikke kommer seg hjemmefra på egen hånd.

– De fikk beskjed om at jeg går på skole, men det var ikke noe hjelp i. De vil gjerne at vi i rullestol skal ut og gjøre masse rart, men virker ikke som de vil hjelpe, sier hun.

– De driter i det

Etter flere telefoner kom brøytebilen og ryddet vei inn til det hesteskoformede kommunale boligkomplekset.

– Jeg ringte dem to ganger i dag. De sier de ikke kan ringe til han som brøyter for hver sinte telefon de får. De driter i det. Brøytebilen kom i dag etter flere telefoner, måkte seg rett inn og rygget tilbake, sier hun.

Bildene viser at snøen på området inn mot leilighetene ikke ble brøytet vekk. Det har kommet nesten en meter snø i området de siste dagene.

– Ikke kommunens ansvar

Kjell Hegge i Sande kommune avviser at det er kommunens jobb å brøyte helt inn til boligene.

– Vi har brøytet god vei inn på hovedveien. Hun leier kommunalt, og i kontrakten står det at det er leietaker selv som har ansvaret for brøyting helt inn til leiligheten, sier Hegge.

– Men det er vel ikke så lett når man sitter i rullestol?

– Nei, men hun har en omsorgsgruppe rundt seg. Det er dessuten første gang jeg hører om dette problemet, påpeker Hegge.

Han sier han først i går ble oppringt av moren til Ann Elisabeth om problemet. Like etter var media på tråden.

– Jeg synes det er rart at man ikke går de rette kanalene i en slik sak, men at saken i stedet må drøftes i media. Behovet kunne kommet frem tidligere, mener han.

Ikke den eneste

Historien om Ann Elisabeth er ikke enestående i Vinter-Norge. I Nittedal frykter naboene til en kvinnelig rullestolbruker for sikkerheten dersom det skulle oppstå en nødssituasjon.

– Hvis det begynner å brenne midt på natta, hva gjør hun da? Det er dét jeg er mest bekymret for, sier nabo Lars Frode Jacobsen til Varingen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Sjekk hvor kaldt det blir
Sjekk hvor kaldt det blir

Torsdag blir det enda kaldere i hele landet. Sjekk om rekordene faller der du bor!

Sprengkulda gir kollektivkaos
Sprengkulda gir kollektivkaos

Morgenrushet på hele Østlandet er rammet. Kulda får, ikke overraskende, skylda.

Kulda tar knekken på bilbatteriet ditt
Kulda tar knekken på bilbatteriet ditt

Kulda skaper store problemer for bilistene. Bilbergingsselskapet NAF har dobbelt så mange oppdrag som vanlig.

41 kuldegrader på Røros i natt
41 kuldegrader på Røros i natt

– Vi slipper tross alt myggen, sier ordfører Vintervold.

 
Comments powered by Disqus

Ambulanse kjørte av veien i Bremanger

 Luftambulanse sendt til stedet, hadde pasient i bilen


reklame