Alexander Rybak leder orkesterskole

Alexander Rybak inspirerer unge musikere på årlig orkesterskole.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Alexander Rybak var flau over å spille klassisk musikk. Nå har fela fått en annen lyd og denne uka inspirerer Grand Prix-vinneren 110 unge strykere fra hele landet på orkesterskole i Ålesund.

- Han er kjempegrei!

Når instruktøren heter Alexander Rybak er det ingen av de unge musikerne som sliter motivasjonen selv om det er orkesterskole i sommerferien.

- Det er prikken over i’en, det er utrolig morsomt, han er kjempegrei og snakke med å være sammen med, sier elev Eline Prytz Andersen til TV 2. Foto: TV 2

- Det kjekkeste å spille sammen med orkesetert, og høre alt blir bra, å høre at det klinger liksom, at vi får det til.

Rybak storkoser seg

Rybak er instruktør her for tredje året, og allerede i fjor lovte han å komme tilbake. Grand Prix-seieren og kjendisstaus endret ikke på det.

- Jeg tror nok at jeg har tapt noen tusen kroner på dette her, men det absolutt verdt det, fordi dette er en slags ferie for meg. Jeg er så glad i barn jeg vet du, jeg får så mye energi av det, å vite at de driver med det samme som jeg drev med når jeg var barn, det er givende at de liker det.

- Han er akkurat den samme barnslige hyggelige fyren som han alltid har vært, så det er veldig kjekt å ha han tilbake, sier kunstnerisk leder Rune Bergmann, til TV 2.

Var flau over å spille klassisk

Men Rybak innrømmer at det ikke alltid har vært like lett å spille klassisk musikk.

- Jeg var flau fordi det ikke var kult å spille klassisk, men det var fordi jeg ikke var i et så fint miljø som dette, så jeg gjør jo alt jeg kan for å bidra til at dette miljøet ikke forsvinner, sier han.

- Akkurat nå så betyr det mye sånn over landet, det tror jeg. Det er klart at det er ikke så mange flere på kurs enn det har vært før, men litt flere. Jeg tror lang sikt at dette vil ha kjempeeffekt for klassisk musikk.

Klassisk versjon av Fairytale

Nå øver elevene inn en spesialversjon av Fairytale til lørdagens konsert i Ålesund.

- Det er helt nydelig, jeg er helt i himmelen nå, sier Rybak.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Fyrig Frikar i fossefallet
Hallingkast og akrobatikk i fossejuv

Kulissene er spektakulære på scenen i Fryajuvet under Peer Gynt-stevnet i Gudbrandsdalen.

Sunnmøringer åpnet lommeboka
Sunnmøringer åpnet lommeboka

Fikk inn 440.000 kroner i spleisekasse på årets Sommerfest på Giske.

Oppretter falske Rybak-profiler på Facebook
Oppretter falske Rybak-profiler på Facebook

Menn med lugubre hensikter på leting etter unge jenter oppretter falske Alexander Rybak-profiler på Facebook.

 
Comments powered by Disqus
  

Her vedtar Stortinget
å avvikle statskirken

Med 162 mot 3 stemmer fra Senterpartiet vedtok Stortinget å fjerne kristendom som statsreligion


reklame