SNAKKET I TELEFONEN: NSB går gjennom reglene etter togavsporingen i Vestfold.
SNAKKET I TELEFONEN: NSB går gjennom reglene etter togavsporingen i Vestfold. Foto: Peder Gjersøe/SCANPIX

Åpner Vestfoldbanen torsdag kveld

Åtte dager etter at testtoget sporet av ved Nykirke, klarer Jernbaneverket å åpne sporet for normal trafikk igjen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Reparasjonsarbeidet på Vestfoldbanen har ikke gått på skinner, etter at et av NSBs nye Flirt-tog sporet av i Vestfold onsdag i forrige uke.

Opprydningsarbeidet vanskelig

Jernbaneverket håpet først at Vestfoldbanen kunne åpnes igjen for trafikk onsdag kveld eller torsdag morgen. Men vansker som oppsto under bergings- og reparasjonsarbeid tirsdag ettermiddag, gjør at banen ikke kan åpnes før torsdag kveld, opplyser Jernbaneverket.

Del på facebook

Fem personer ble moderat og lettere skadd i ulykken. Ferdskriveren viste at toget kjørte for fort da det sporet av i en sving, men foreløpig er årsaken til den høye farten ukjent. Statens havarikommisjon for transport jobber med å undersøke saken, men det vil ta tid før en endelig rapport er ferdig. SMADRET: Toget fikk store skader da det sporet av. Alle de fem som var om bord i toget ble sendt til sykehus. Én er alvorlig skadet.SMADRET: Toget fikk store skader da det sporet av. Alle de fem som var om bord i toget ble sendt til sykehus. Én er alvorlig skadet. Foto: Stener Kalberg

Utsetter nye tog

I mellomtiden har Jernbaneverket denne uken jobbet for å gjenåpne banen så raskt som mulig. I løpet av tirsdag ble sporet ved Nykirke gjenoppbygget, pakket og justert. Onsdag skulle kontaktledningen strekkes og justeres, og det skal legges nye kabler for signalanlegg og kommunikasjon før banen er ventet å åpne for trafikk torsdag kveld.

NSBs nye Flirt-tog skulle egentlig tas i bruk denne uken, men dette er utsatt inntil videre på grunn av ulykken. NSB har kjøpt 50 slike tog for rundt 4 milliarder kroner. Hittil er ti av dem levert fra det sveitsiske selskapet Stadler.

(©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Testtoget kjørte for fort da det sporet av
Testtoget kjørte for fort da det sporet av

Havarikommisjonen: – Toget brøt fartsgrensen

Prestisjetog utsettes etter ulykke
Prestisjetog utsettes etter ulykke

NSB ville sette de nye togene i trafikk 29. februar. Nå stanses innfasingen av togene.

Flere skadet etter avsporing i Vestfold
Flere skadet etter avsporing i Vestfold

Minst tre personer ble skadet i togulykke onsdag formiddag. Alle de fem om bord er fraktet til sykehus.

 
Comments powered by Disqus
  

Harald fikk hai på
ti tonn i garnet

Dro inn ti meter lang hai i 13 meters sjark


reklame