NYE OPPLYSNINGER: Arne Treholt ble dømt til 20 års fengsel for spionasje. Her er Treholt fotografert i Ila landsfengsel i 1985.
NYE OPPLYSNINGER: Arne Treholt ble dømt til 20 års fengsel for spionasje. Her er Treholt fotografert i Ila landsfengsel i 1985. Foto: Thorberg, Erik/SCANPIX

Åpner for gransking av Treholt-saken

En rekke justispolitikere vil kreve gransking av Treholt-saken hvis det viser seg å stemme at beviser er blitt fabrikkert.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

– Hvis dette medfører riktighet, er det grufullt. Dette må vil til bunns i, sier Thor Lillehovde til Aftenposten.

Les også: Treholt: – Jeg er opprørt og forbannet

Bred enighet

Han sitter i justiskomiteen på Stortinget for Arbeiderpartiet. Også komitémedlemmene Hans Frode Asmyhr (Frp), Åse Michaelsen (Frp), Morten Ørsal Johansen (Frp), Jenny Klinge (Sp) og André Oktay Dahl (H) vil kreve gransking dersom det er riktig at det såkalte pengebeviset er forfalsket.

– Hvis dette er sant, vil det svekke hele tilliten til norsk politi og påtalemyndighet. Det bør da gjøres en fullstendig gransking av de hemmelige tjenestene, sier Asmyhr.

Skjult kamera

Dahl er spesielt kritisk til den påståtte bruken av videoovervåking.

– Hvis dette var måten man opererte på, frykter jeg at dette er noe som gjaldt flere. Da reiser man spørsmål om det er grunn til å se på mer av POTs historie. (©NTB)

Se reportasje fra TV 2 (reporter: Anja T. Gunnersen)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

Her vedtar Stortinget
å avvikle statskirken

Med 162 mot 3 stemmer fra Senterpartiet vedtok Stortinget å fjerne kristendom som statsreligion


reklame