- Stopp bombingen!

Spontan demonstrasjon i Tromsø samlet 250 mennesker til protest mot bombingen av deres vennskapsby Gaza.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Tromsø er vennskapsby med Gaza, og Tromsøs Palestina komité arrangerte mandag en nærmest spontan markeringen mot den israelske bombingen av deres vennskapsby.

- Terrorbombing!

Ordfører Arild Hausberg var en av dem de 250 tromsøværingene som stilte opp på kort varsel. Han var klar i sin tale på Strandtorget og gikk hardt ut mot bombingen.

- Dette er terrorbombing i en terrorsituasjon. Det er en ny overgrepssituasjon og det tåler vi ikke, sa Hausberg, som roste det solidariske engasjementet hos Tromsøs befolkning.

Hausberg var i prat med sin ordførerkollega i Gaza by, Dr. Maged Abu-Ramadan, like før markeringen på Strandtorget.

- Han bekrefter det som kommer fram i nyhetene, med 320 døde, derav mange sivile. Han sier at de humanitære forholdene er dårlige. Sykehusene er overfylt av sårede mennesker. Det er et blodbad. Det aller viktigste er at terrorbombingen stopper, sier Hausberg

Frykter bakkeangrep

Hausberg sier til TV 2 Nyhetene at det palestinerne frykter mest er en akselerering av konflikten gjennom et israelsk bakkeangrep i tillegg.

Tromsø-ordføreren understreket i sin appell at denne saken har minst to sider og at Hamas uten tvil har provosert Israel med sine rakettangrep, melder itromso.no.

- Hamas provoserer med sine raketter, og vet at gjengjeldelsen kan bli voldsom. Men Israels reaksjon er jo hinsides alle proporsjoner. Dette er David mot Goliat, der Israel er Goliat. David har ingen sjanse, sa Hausberg.

Budskapet fra vennskapsbyen i nord er enkelt - Stans bombingen!

Ønsker boikott

Eirik Mathiesen fra Palestina-komiteen som arrangerte markeringen mante til full boikott av det offisielle Israel, melder itromso.no.

- Drømmen om et fritt land lever, og kan ikke ødelegges. Men palestinerne trenger støtten vår nå, sa Mathiesen i sin appell.

Mathiesen regnet med at det vil bli flere demonstrasjoner og markeringer i regi av Palestina-komiteen framover.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Her barker politi og demonstranter sammen
Her barker politi og demonstranter sammen

Dramatisk demonstrasjon i Oslo.

Refser demonstrantene
Refser demonstrantene

Israels avtroppende ambassadør slår tilbake mot demonstrantene som angrep ambassaden i Oslo mandag.

Vil samle palestinerne
Vil samle palestinerne

Palestinernes president prøver å samle palestinerne om ett felles mål: Våpenhvile.

Gaza-sykehus under sterkt press
Gaza-sykehus under sterkt press

- Troen på at man kan bombe seg fram til en løsning er en illusjon, mener Kirkens Nødhjelp.

 
Comments powered by Disqus
  

Her vedtar Stortinget
å avvikle statskirken

Med 162 mot 3 stemmer fra Senterpartiet vedtok Stortinget å fjerne kristendom som statsreligion


reklame