Her vedtar Stortinget
å avvikle statskirken
Med 162 mot 3 stemmer fra Senterpartiet vedtok Stortinget å fjerne kristendom som statsreligion
Fredag før palmehelgen er den store bulkedagen i påsken.
Ifølge Tryg Forsikring skjer det rundt 15 prosent flere skader og uhell i trafikken fredagen før palmehelgen enn på en vanlig vinterdag.
– Mange har det svært travelt med å komme seg av gårde til en etterlengtet ferieuke på påskefjellet. Hard bruk av gasspedalen, uvettige og farlige forbikjøringer, uoppmerksomhet i bilkøen og generelt oppgiret tempo er nok noen av årsakene til at særlig denne dagen topper skadestatistikken i påsketrafikken, sier Kjerstin Fyllingen, landssjef for i Tryg Forsikring.
De aller fleste ulykkene skjer tidlig i påsken. Både mandag, tirsdag og onsdag i påskeuken blir det registrert mange bilskader.
Men når hyttefolket skal hjem igjen, går det heldigvis bedre.
ADVARER: Forsikringssjef Kjerstin Fyllingen ber påsketuristene ta det med ro på veiene. Foto: Tryg Forsikring
Både skjærtorsdag, langfredag og påskeaften skjer det svært få uhell og skader bak rattet. Disse dagene er skadefrekvensen under halvparten av gjennomsnittlig skadefrekvens, ifølge forsikringsselskapet.
– Det pussige er imidlertid at vi ikke ser noen ny skadetopp 1. og 2. påskedag, når alle skal hjem igjen fra fjellet. Kanskje skyldes dette at vi har fått roet ned og tar tingene mer som de kommer, eller at trafikken rett og slett går så sakte at det i seg selv forebygger uhell, sier Fyllingen.
Forsikringssjefen foreslår nå en trafikkvettregel for påsken.
– Det hadde vært fint med en ny «påsketrafikkvettregel»: Ta det med ro til påskefjellet, senk skuldrene og ta jevnlige pauser om du skal kjøre langt. Det viktigste er å komme trygt frem til ditt bestemmelsessted, oppfordrer Fyllingen.
Naf bekrefter at de ser en tendens til at det er mer bulking i trafikken fredagen før påske. De har også en bekymring i forhold til at påsken kommer sent i år.
– Våren har jo flørtet i lavlannet og det er mange som har latt seg friste til å skifte til sommerdekk. På påskefjellet kan det derimot være andre temperaturer og glatte veier, advarer kommunikasjonsrådgiver i Naf, Jan Ivar Engebretsen.
| Publisert | 14.04.2011 11.11 |
| Oppdatert | 14.04.2011 11.11 |
Kilde: Tryg Forsikring
Med 162 mot 3 stemmer fra Senterpartiet vedtok Stortinget å fjerne kristendom som statsreligion
