– Regjeringen bagatelliserer lovbruddene i det offentlige

Høyre mener at regjeringens oppførsel er avslørende og at de driver et spill.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

– De bruker sakene ved private institusjoner, mens de bagatelliserer bruddene på arbeidsmiljøloven i det offentlige. Det synes jeg er pinlig, sier nestleder i Høyre, Jan Tore Sanner til TV 2 Nyhetene.

Jens Stoltenberg mener på sin side at man kan ta lærdom av Adecco-skandalen.

– Det er viktig å påse at de ansatte har gode arbeids- og lønnsvilkår. Enten det gjelder private eller kommersielle aktører, uttaler Stoltenberg til TV 2 Nyhetene.

PINLIG: Jan Tore Sanner mener det er pinlig hvordan regjeringen bagatelliserer lovbruddene i det offentlige. PINLIG: Jan Tore Sanner mener det er pinlig hvordan regjeringen bagatelliserer lovbruddene i det offentlige. Foto: FOTO: TV 2

Del på facebook

50.000 lovbrudd i Helse Sør-Øst

Som TV2 Nyhetene fortalte i går at det er avdekket 50.000 lovbrudd bare i Helse Sør-Øst. Opposisjonen reagerer kraftig på de omfattende lovbruddene.

– VI kan ikke leve med slike forhold, ikke de ansatte, men først og fremst ikke for pasientene, sier Per Arne Olsen, helsepolitisk talsmann i FRP, til TV 2 Nyhetene.

Lover flere ansatte

Stoltenberg svarer med å love flere ansatte til omsorgstjenesten. Han mener det er viktig å redusere presset på dem som er i en vanskelig situasjon og ikke får vaktene til å gå opp og at dette delvis skyldes et økende behov.

– Vi konstaterer at et er en alvorlig situasjon og det ønsker vi å gjøre noe med, sier Stoltenberg.

Ulik behandling av offentlige og private virksomheter

Det fikk store konsekvenser for Adecco etter at skandalen ble rullet opp. Hvilke konsekvenser lovbruddene i Helse Sør-Øst vil få, er uavklart.

Stoltenberg mener det er opp til de enkelte foretakene å sørge for at reglene følges.

Han innrømmer derimot at forholdene ikke er slik de burde være, men han ønsker å fokusere på å øke bemanningen og sørge for ryddigere arbeidsforhold.

– Jeg forstår de som reagerer på lovbrudd og at man må få gjort noe med det. Det må skje gjennom å styrke tilsynet, sterke fagforeninger og dels mer penger slik at en kan få flere ansatte og mindre press på arbeidsbestemmelser.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
50.000 lovbrudd avdekket i Helse Sør-Øst
50.000 lovbrudd avdekket i Helse Sør-Øst

Og det kan være bare toppen av isfjellet. Fortsatt er det store mørketall på brudd på arbeidstidsbestemmelsene i helseregionen.

1500 dør årlig i diagnosekø i Norge
1500 dør årlig i diagnosekø i Norge

Arne Barsnes ventet fem måneder på kreftdiagnosen. Søndag døde han.

 
Comments powered by Disqus
  

Streik vil tømme Oslo for parkeringsvakter

Om streiken trappes opp vil det bli fritt frem for feilparkeringer


reklame