– Oljeoppryddingen var dårlig organisert

Norske bedrifter i Mexicogulfen mener BP gjorde oppryddingsarbeidet vanskelig.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Anders Jørgensen fra Vesterålen er nettopp kommet hjem igjen etter 17 dager på jobb i Mexicogulfen. Han sitter igjen med mange inntrykk.

– Det var akkurat som en by på havet. Det lå båter og oljeplattformer over alt, sier han.

Han er ikke i tvil om at BP har brukt mye penger på å leie inn store ressurser for å rydde opp etter etter en av tidenes største oljekatastrofer i USA.

– Dårlig organisert

Jørgensen jobber som rådgiver innen kyst- og offshore i firmaet Norlense på Fiskebøl i Vesterålen. Han ble sendt til Mexicogulfen for å lære opp mannskaper til å bruke norsk oljevernteknologi.

Norlense er et av flere norske selskaper som har bidratt med utstyr i forbindelse med oppryddingsarbeidet.

Til tross for store ressurser mener Jørgensen at arbeidet var dårlig organisert fra oljegiganten BP. I tillegg mener han BP brukte ressursene på feil måte.

Frustrerte mannskaper

– Folk om bord på båtene var frustrerte, sier Jørgensen.

Han forteller at de selv måtte lete etter oljeflakene, for de fikk ingen koordinater på hvor de store oljeflakene befant seg fra flyene som patruljerte i området.

– Når vi først ble dirigert til en plass, kunne det gå bare noen timer før vi fikk beskjed om å ta inn lensene igjen. Årsaken var at BP da skulle fly over for å sprøyte kjemikalier over de samme områdene, sier Jørgensen.

Kjemikaliene BP brukte for å få oljen bort fra havoverflaten vanskeliggjorde arbeidet for Norlense.

– Jo mer konsentrert massene hadde vært, desto fortere hadde vi fått samlet opp oljen, forklarer Jørgensen.

– Norge burde vært der fra starten

Deepwater Horizon sank 21. april, og anslagsvis har mer enn 5 millioner fat olje lekket ut i Mexicogulfen. Norge var raskt ute med å tilby oljevernutstyr, men det tok lang tid før BP ba om en håndsrekning fra norske bedrifter som har god kompetanse innen oljevernberedskap.

– Norge og gode oljevernsystemer burde vært til stede fra første dag under slike omstendigheter, sier salgssjef i Norlense, Asbjørn Klaussen til TV 2 Nyhetene.

Gode tilbakemeldinger

Det tok hele 86 dager før oljeutslippet ble stanset. Ifølge en amerikansk rapport er mye av oljesølet nå borte, men fortsatt er norsk lenseutstyr i beredskap dersom noe går galt.

Ifølge Jørgensen har både BP og amerikanske myndigheter gitt gode tilbakemeldinger på brukervennligheten og effektiviteten i det norske utstyret.

– Det var de meget imponert over, de har ikke vært borti maken til utstyr tidligere, sier Jørgensen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
  

Streik vil tømme Oslo for parkeringsvakter

Om streiken trappes opp vil det bli fritt frem for feilparkeringer


reklame