Nick (36) gikk fra å være surfeboms til YouTube-milliardær
Laget spesialdesignet kamera som nå brukes av George Lucas
Foran et fullsatt politihus på Grønland i Oslo proklamerte lederen for Politiets fellesforbund at det er en politikrise i Norge.
- Hvis det ikke er politikrise i landet, hvorfor må politiet da ha store unntak i regelverket som gjelder for alle andre arbeidstakere i landet, sa lederen for Politiets Fellesforbund, Arne Johannessen til forbundets medlemmer i dag.
Han sikter til at regjeringen har forsøkt å vedta unntak fra politiets hviletidsbestemmelser fra arbeidsmiljøloven ved forskrift.
Over 12 000 politifolk over hele landet streiket mellom klokken 11.00 og 12.30 i dag. Parolesalen i Politihuset på Grønland var helt fullsatt, og flere hundre sto utenfor, da Johannessen gikk på talerstolen i dag.
Han holdt en oppildnet tale der regjeringen fikk flengende kritikk.
- Denne kampen, den har regjeringen startet. Den har gått til kamp mot politiets fellesforbund, og til kamp mot faglige rettigheter: Det mest grunnleggende for en fagforening er å ha forhandlingsrett over egne vilkår, sa Johannessen, til jubel og trampklapp fra kollegene.
Streiket: Politet over hele landet streiket fra kl. 11.00 til 12.30 i dag. Foto: Larsen, Håkon Mosvold/SCANPIX
Han sier at politiet har bred støtte:
- Vi har støtte fra UNIO, og mange enkeltforbund. Her står jeg med en pressemelding fra LO stat, Akademikerene Stat og YS stat, som kritiserer regjeringen, og de sier at det bryter med det som er vanlig i arbeidslivet i Norge, sa Johannessen.
- Dette finner vi oss faen ikke i
Johannessen sier at Politiet selv har vært på banen og tilbudt seg at flere medlemmer kan jobbe ekstra for å sikre at det er nok politifolk. Han sier også at de har kommet med et forslag som vil gi 500 flere politifolk i landet umiddelbart:
- Det får vi ingen respons på, det har de ikke diskutert med oss. Utrolig. Når alle er enige om at vi trenger mer politi, sa Johannessen.
Han sier at de i stedet har blitt møtt med diktat og tvang:
- Jeg vil avslutte med å si: Dette finner vi oss faen ikke i, avsluttet Johannessen talen med, til vill jubel fra salen.
- Hvorfor må Politiet ha store unntak fra regelverket som gjelder for alle andre arbeidstakere i landet, spurte Johannesen retorisk fra talerstolen.
Regjeringen har varslet at de vil fastsette politiets unntak fra politiets hviletidsbestemmelser fra arbeidsmiljøloven ved forskrift. Politiets fellesforbund krever at de skal få sitte ned ved forhandlingsbordet, noe de ikke har fått så langt.
- Hvorfor må nosk politi være unntatt fra reglene om maksimal overtidsjobbing? Hvorfor må vi ha en beordningsordning som gjør at vår arbeidsgiver i hytt og pine kan beordre oss ut i gatene, selv om vi har bedt om fritak? sa Johannessen.
TV 2s reporter på stedet, Jens Christian Nørve, sier at politiet føler seg lurt av justisministeren fordi de følte at de var inne i en god dialog om arbeidstidsbestemmelsene, men at det nå kommer en forskrift på mandag hvor de ble untatt for arbeidsmiljøbestemmelsene i arbeidsmiljøloven.
Regjeringen mener det er nødvendig med en slik forskrift for å sikre at man har nok politifolk tilgjengelig til enhver tid.
| Publisert | 29.01.2009 12.40 |
| Oppdatert | 29.01.2009 21.32 |
Laget spesialdesignet kamera som nå brukes av George Lucas
