OVERGA SEG: Ifølge kilder Drammens Tidende har vært i kontakt med, skal Anders Behring Breivik ha hatt telefonkontakt med politiet da de ankom Utøya og overgitt seg kort tid senere.
OVERGA SEG: Ifølge kilder Drammens Tidende har vært i kontakt med, skal Anders Behring Breivik ha hatt telefonkontakt med politiet da de ankom Utøya og overgitt seg kort tid senere. Foto: Holm, Morten/Scanpix

– Breivik overga seg til politiet

Da politiet ankom Utøya skal Anders Behring Breivik ha overgitt seg på telefon.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Det sier flere kilder til Drammens Tidende.

Verken Oslo-politiet, som ledet etterforskningen, eller Nordre Buskerud politidistrikt ønsker å bekrefte eller avkrefte dette.

Del på facebook

Siste utvei

– Det kan hende at det var en slik kontakt i den aller siste tiden før pågripelsen. Men om det kom en slik telefon til politiet, påvirket ikke det utfallet på Utøya, sier statssjef Johan Fredriksen ved Oslo politikammer til Drammens Tidende.

Kilder Drammens Tidende har vært i kontakt med, gir uttrykk for at en slik telefon ikke har vært en frivillig overgivelse, men en siste utvei for Anders Behring Breivik for å unngå å bli skutt.

I hans manifest forklarer Anders Behring Breivik at han var forberedt på å dø.

Forsvarer bekrefter kontakt

Stassjefen sier videre at telefonen kom i tilfelle ikke før Behring Breivik ble klar over at politiet var på øya og at han uansett ville bli tatt.

Mandag bekreftet Behring Breiviks forsvarer, Geir Lippestad, at den siktede hevder at han var i telefonkontakt med politiet rett etter massakren på AUFs sommerleir.

– Han har forklart at han ringte til politiet fra Utøy, men jeg vet ikke om dette er tilfellet, sa Lippestad til NRK.

Del på facebook

Går gjennom politiloggene

Trolig var det Nordre – eller Søndre Buskerud politidistrikt som mottok telefonsamtalen fra den terrorsiktede 32-åringen.

En av politiets etterforskningsprosjekter tar for seg all kommunikasjon som skjedde i forbindelse med terrorangrepene 22. juli, og telefonloggene til de to aktuelle politidistriktene vil bli analysert.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Breivik-hackere publiserte «kattemanifest»
Breivik-hackere publiserte «kattemanifest»

Ønsker å latterliggjøre massemorderen.

Selger minnearmbånd for 129 kr – vil gi fem kr til Utøya
Selger minnearmbånd for 129 kr – vil gi fem kr til Utøya

Men de ansvarlige for nettbutikken har ingen plan om hvordan pengene skal brukes.

– Gud har plukket blomster
– Gud har plukket blomster

Folk valfarter til Tyrifjorden med blomster, lys og dikt.

– Kartet ble sprengt, kompasset ble skutt i filler
– Kartet ble sprengt, kompasset ble skutt i filler

Slik betegnet statsminister Jens Stoltenberg terroraksjonen 22. juli under Stortingets minnemarkering i ettermiddag.

Breiviks twitter-konto er blitt hacket
Breiviks twitter-konto er blitt hacket

– Denne twitter-kontoen vil snart bli slettet. Glem Anders.

 
Comments powered by Disqus
  

Streiken kan koste
Jens makten

– Bøndene, de fagorganiserte og Regjeringen snakker fra hvert sitt hjørne av virkeligheten, mener valgforsker

 Si din mening. Svekker streiken de rødgrønne?


reklame