SEIM-SAKEN:

Hit gikk Seim-pengene

Det har lenge vært spekulert i hvor de 40 millionene Bergens-investor Carl Fredrik Seim tok ut av Mjellem & Karlsen har tatt veien. Her er en foreløpig oversikt over transaksjonene.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Uttakene fra Mjellem & Karlsen-kontoen begynte like etter at Carl Fredrik Seim overtok verftet. Den første pengesummen på en millioner kroner gikk til Seims kompanjong Tor Arne Uppstrøm, skriver Dagens Næringsliv.

Fransk gods

Seims private selskaper Proscan og Starefossen Holding har fått over 12,3 millioner kroner fra verftskontoen. Av disse har 10,1 millioner kroner gått til Proscan, som igjen med stor sannsynlighet har overført over halvparten til Uppstrøm-selskapet Paleums franske gods.

Tilsammen skal nærmere 3,3 millioner kroner ha funnet veien til Tor Arne Uppstrøms konto. Dessuten har det også blitt foretatt transaksjoner til andre selskaper i Uppstrøm-sfæren på over 1,5 millioner kroner. Det spekuleres nå i om 20 millioner kroner betalt til Blomqvist Kunsthandel gikk videre til Uppstrøm.

Paleum tilgodesett

Drøyt to millioner skal ha funnet veien til Uppstrøm-selskapet Paleum i pengestrømmen fra Mjellem & Karlsen. Det nystartede Maritimt Senter Bergen, et selskap som er helieid av Paleum, fikk en million kroner. Selskapet ble meldt oppløst for 14 dager siden.

I tillegg har Paleums styreformann Bertram Vedeler fått overført penger i forbindelse med Mjellem & Karlsen. Vedeler sitter i politiavhør for å forklare seg om pengetransaksjonene, siden han en rekke ganger har fått penger inn på konto som skulle til eller fra verftet.

Flere direkte uttak

Ifølge Dagens Næringsliv har Seim også gjort flere direkte uttak fra Mjellem & Karlsen-kontoen, i alt 825.000 kroner. Videre er det en bankremisse på nærmere 325.000 kroner som ikke er gjort rede for, og det ble tidligere i uken spekulert i om dette beløpet gikk til Uppstrøm. En rekke andre selskaper, som Balder Invest og Nistad Finans, har også stått for sin del av pengestrømmen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 

reklame