Angrep TV 2-reporter etter Muhammed-tegning
Muhammed-tegningen i Adresseavisen har gått hardt ut over TV 2s Fredrik Græsvik i Pakistan. Hør historien og delta i debatten her.
- Prøver norske redaktører å drepe meg? spør Fredrik Græsvik. Han er på oppdrag i Peshawar nordvest i Pakistan og fikk et ublidt møte med dagen tirsdag morgen.
Tegning fra Adressavisen
Han oppholdt seg på en religiøs skole, Madrassa, og hadde takket ja til å
overnatte. Det som sluttet med vennskapelig diskusjon kvelden før, hadde
snudd til harme i løpet av natten. En av de talibanske studentene hadde fått
tilsendt tegningen som har skapt debatt etter at den ble
trykket i Adresseavisen.
- Før vi la oss kranglet de om å sove ved siden av den norske journalisten, i dag tidlig kranglet de om å slippe til for å gi meg en skikkelig omgang juling, skriver Fredrik Græsvik i sin blogg.
LES FREDRIK GRÆSVIKS BLOGG HER
SJEKK OGSÅ DEBATTEN MELLOM GRÆSVIK OG NORSK PRESSEFORBUND UNDER
Vanskelig å forklare
Etter noe knuffing og krangling, klarte man å roe gemyttene. Men Græsvik er
opptatt av hvordan kulturforskjellene hindrer en forståelse for
nyansebetydninger i en slik ytring som den omdiskuterte tegninger er:
- Jeg har forsøkt å forklare at dette ikke var ment som en karikatur av profeten Muhammed. Men det er vanskelig for dem å tro det. Når det først er trykket med påskriften "Jeg er Muhammed". Det er klart at disse ser dette som en provokasjon, sier Græsvik på telefon fra Pakistan, og påpeker hvor vanskelig det er å forklare vår oppfatning av ytringsfriheten:
- Jeg har i grunnen ikke opplevd at det er mulig å forklare retten til å ytre seg som viktigere enn dette. De mener på sin side at det er et så stort hån mot deres religion at de har rett til å reagere.
LES OGSÅ: Adresseavisen og Muslim Society har skværet opp
(Artikkelen fortsetter under)
- Det eneste som er ukrenkelig i denne verden er enkeltmennesket, sier Per Edgar Kokkvold i Norsk Presseforbund. Men som redaktør hadde han likevel ikke trykket tegningen med påskriften "Jeg er Muhammed, og ingen tør trykke meg" i Adresseavisen. Foto: TV 2
- Trygg bak redaktørpulten
Også da Vebjørn Selbekk trykket Muhammed-tegningen for litt over to år siden,
opplevde Græsvik en ekstrem reaksjon da en palestinsk gruppe på Gazastripen
forsøkte å ta livet av ham.
- Jeg har tidligere sagt at Vebjørn Selbekk burde reist til urolige områder selv for å forsvare sin rett til å trykke karikaturtegningene. Det bør tegner Henriksen og redaktør Blix også gjøre. Mens de sitter trygt bak sine tegnebord og redaktørpulter hjemme i Norge, er vi altså andre som befinner oss i fare på grunn av deres handlinger, skriver han i dagens blogg.
- Burde endret tegningen
TV 2 Nyhetskanalen fulgte saken videre i dag. Fredrik Græsvik deltok på
telefon fra Pakistan sammen med generalsekretær i Norsk Presseforbund Per
Edgar Kokkvold.
- Denne tegneren i Adresseavisen, Jan O. Henriksen, er den som har gått lengst i å kritisere de danske tegnerne. Og angrepet meg for å beskytte dem. Og jeg tror ham på at denne er ment som satire ikke på Muhammed, men på dem som dreper i Muhammeds navn. Men når han har sagt det, burde han ha laget en annen tekst, påpeker Kokkvold.
- De har full rett til å trykke tegningen, både juridisk og etisk. [...] Men dette var en veldig uheldig tegning.
HØR DEBATTEN MELLOM GRÆSVIK OG KOKKVOLD HER:
(Artikkelen fortsetter under)
- Ikke ny problemstilling
Generalsekretæren ønsker imidlertid å nyansere Græsviks oppfordring til
redaktørene som sitter "trygt i Norge":
- Jeg vil jo tro at de som har laget og trykket slike tegninger vet bedre enn noen annen hva de utsetter seg for. Ikke da i land som Pakistan og Afghanistan, men også i sit eget land som i Danmark og Nederland, sier han.
- Det er for øvrig ikke så lenge siden at paven tillot seg i en akademisk forelesning å sitere en islamkritisk ytring fra 15-1600 tallet som også inneholdt en drapstrussel, sier han og henviser slik til at problemstillingen ikke er ny i historisk sammenheng.
LES OGSÅ: - En helt urimelig påstand
| Publisert | 11.06.2008 11.35 |
| Oppdatert | 11.06.2008 17.43 |



