Sammenstøt i Iran i juni.
Sammenstøt i Iran i juni. Foto: OLIVIER LABAN-MATTEI/AFP

- Sammenstøt i Iran må etterforskes

Amnesty har fått rapporter om sivilkledde sikkehetstyrker som bruker køller mot Mousavi-tilhengere.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Menneskerettsgruppen Amnesty International ber iranske myndigheter granske sikkerhetsstyrkenes hardhendte behandling av demonstranter i landet.

- De sjokkerende scenene hvor sikkerhetsstyrkene tyr til vold, må raskt bli etterforsket. De som er ansvarlige for menneskerettsbrudd, må stilles til ansvar, sier Hassiba Hadj Sahraoui, visedirektør for Amnestys program for Midtøsten og Nord-Afrika.

Sivile styrker

Organisasjonen har fått rapporter om sivilkledde medlemmer av sikkerhetsstyrkene som bruker køller mot tilhengere av den iranske presidentkandidaten Mir Hossein Mousavi.

Ifølge Amnesty har protestene mot de offisielle resultatene fra forrige ukes valg spredt seg fra hovedstaden Teheran til flere andre byer, blant annet Rasht, Mashahd, Shiraz, Ahwaz, Zahedan og Oroumiye.

- «Død over diktatoren»

Men om presidentens tilhengere dominerte på gateplan, fant opposisjonen andre metoder for å spre budskapet sitt. Rett etter solnedgang gikk flere tusen mennesker i Teheran opp på hustak og ut på balkonger og ropte «Død over diktatoren» og «Gud er stor».

Sosiale internettsteder skal ha blitt brukt til å spre planene om den spesielle aksjonsformen, som har en spesiell symbolsk betydning i Iran. Samme type protester ble nemlig brukt av motstandere av det vestligstøttede monarkiet i landet, forut for den islamske revolusjonen i 1979. (NTB/tv2nyhetene.no)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Norsk-iraner: - Ahmadinejad overgår komiske Ali
Norsk-iraner: - Ahmadinejad overgår komiske Ali

- Hele valget har fra start til slutt har vært en gedigen farse og kun et spill for galleriet, sier Mazyar Keshvari fra Fremskrittspartiet.

Reformkandidaten: Mousavi klager på valgresultatet i Iran
Mousavi klager på valgresultatet i Iran

Mir Hossein Mousavi, som tapte presidentvalget i Iran, har klaget resultatet inn for det religiøse lederskapet i landet. Samtidig ber han sine tilhengere om å fortsette protestene på fredelig vis.

Ahmadinejad vil fortsette Irans atomprogram
Ahmadinejad vil fortsette Irans atomprogram

Diskusjon rundt atomprogramet hører til fortiden, forteller den gjenvalgte presidenten.

- Valget var fritt og ekte
Ahmadinejad: - Valget var fritt og resultatet er ekte

Presidenten sier ingen kan stille spørsmål ved valgresultatet.

100 arrestert
etter valget i Iran
Massearrestasjoner etter valget i Iran

Mer enn 100 iranske reformpolitikere er arrestert, sier en talsmann for de reformvennlige kreftene.

 
Comments powered by Disqus

reklame