Gaustatoppen – Telemarks stolthet

Gjør som «Til toppen av Norge»-deltagerene – få deg en rå opplevelse

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Usikker på hva du skal gjøre i sommer?

Finn din drømmetur her: Lommekjent.no

Et godt alternativ er Gaustatoppen (1883 m.o.h.) som rager majestetisk over Rjukan, og er av mange omtalt som Norges vakreste fjell. Toppen er lett tilgjengelig og enkel å bestige, men byr likevel på Sør-Norges videste utsikt. Fra toppen kan du i klarvær se omtrent en sjettedel av Norge.

Del på facebook

«Til toppen av Norge»-deltagerene har gjort det, og det er like lett for deg. Finn turen her og følg i deres fotspor: Gaustatoppen - hvordan finne frem

Toppen er lettest å nå fra veien mellom Rjukan og Tuddal. Starten går fra parkeringsplassen ved Stavsro ca. 1100 m.o.h. I sommermånedene er det åpen kafeteria på Stavsro hvor man får kjøpt norsk tradisjonsmat som for eksempel rømmegrøt.

Høydeforskjellen er omtrent 700 meter, men stien opp er brei og tydelig. Underlaget består av stein, store som små. Plukk gjerne en stein på veien, og legg den på en av de mange vardene du finner på vei til toppen.

Etter hvert som du nærmer deg toppen blir utsikten stadig finere, og du ser fjellene i Telemark, Buskerud og Oslomarka i det fjerne. Det siste stykket nordover ryggen gir flott utsikt i alle retninger, ikke minst over Hardangervidda som brer seg ut i vest. Turen til Gaustatoppen er en familievennlig topptur som passer for spreke og turvante barn.

Du kan lese mer om Telemarks stolthet på www.visittelemark.no

Les mer om turen her.

Del på facebook

Les også:
Har du oppdaget Villmarksjenta?
Har du oppdaget Villmarksjenta?

Lommekjent og Villmarksjenta skal fremover gi deg turer, turtips og flotte naturopplevelser

Opplev Norge på sitt beste
Opplev Norge på sitt beste

Onsdagens «Til toppen av Norge» var svært idyllisk.

Vinnerstedet fikk over 300 000 stemmer
Vinnerstedet fikk over 300 000 stemmer

Se hvilket sted i Oppland God morgen Norge skal besøke!

Lyst til å bli BETA-tester av den nye MÅ-HA applikasjonen til iPhone?
Lyst til å bli BETA-tester av den nye MÅ-HA applikasjonen til iPhone?

Lommekjent.no søker turinteresserte personer til å teste vår nye app.

 
Comments powered by Disqus
reklame