Bilder av identifiserbare Utøya-
døde på trykk i 120 land
Nå krever de pårørende at Narvesen fjerner Paris Match fra sine hyller
Unge jenter og gutter ber en hel verden kommentere deres utseende på internett.
«Folk sier det hele tiden... Så jeg vet ikke. Er det sant? Folk sier jeg er stygg. Så? Er jeg?»
En ung jente stirrer ærlig inn i kameraet og stiller hele verden spørsmålet. Gjennom YouTube-videoen, som har nesten 35 000 visninger, ber hun folk svare henne. Er hun stygg?
Les også: Mobbeoffer skrev brev om egen begravelse
«Er det sant? Folk sier jeg er stygg. Så? Er jeg?» Det er hjerteskjærende å se en ung jente stirre i kameraet og be om bekreftelse. Desverre er dette langt fra et uvanlig fenomen på nettet. Foto: YouTube
Gutter og jenter i tenårene – og enda yngre – legger ut klipp av seg selv på YouTube sammen med spørsmålet «Er jeg stygg?». Og trenden øker.
En søk på nettet viser en mengde videoer av usikre 11, 12, 13 og 14-åringer som i en nådeløs kommentarstrøm leter etter svaret på spørsmålet; er jeg egentlig bra nok?
Les også: Facebook er skummelt for selvfølelsen
En video på YouTube viser en annen ung jente. «Jeg lurer på...Er jeg stygg eller pen? For mange sier jeg er stygg. Og jeg synes jeg er stygg. Og feit.»
sgal901 viser fram bilder av seg selv i en video på YouTube og spør: Er jeg stygg eller fin? Og folk svarer... Foto: YouTube
Videoen fortsetter med at hun viser fram en rekke fotografier av seg selv og oppfordrer folk til å kommentere på bildene. Er hun stygg?
Over tre millioner har sett videoen av jenta og YouTube-klippet har fått over 92 000 kommentarer. Og ikke alle kommentarene er av den hyggelige sorten.
Når vi får muligheten til å gjemme oss bak anonymiteten, kan vi tydeligvis være ganske fæle. Og selv om mange støtter opp om jenta og forteller at hun er pen, er det mange av kommentarene som går i helt motsatt retning...
Slik ruster du barna mot mobbing
Vær ærlig, oppfordrer JustWonderinqq, og ber alle som ser videoen om å bekrefte eller avkrefte om han er stygg. Foto: YouTube
Det er ikke bare unge jenter som stiller spørsmålet til hele verden via internett. En gutt ser i kameraet og sier:
«Jeg gjør ikke dette for å få oppmerksomhet. Jeg lurer bare på om dere alle synes jeg er stygg?»
Gutten understreker at han kun vil høre ærlige meninger, og ber folk skrive dem i kommetarfeltet under videoen. Og det gjør folk!
Les også: – Det er lett å slenge dritt til noen man ikke ser
Dette er ikke bare et utenlandsk fenomen. På YouTube finner vi også norske unge som stiller spørsmål som angår deres kropp og utseende.
– Å fiske etter tilbakemeldinger på seg selv er en del av barns utvikling, og noe unge er opptatt av, men så vokser de jo også opp i et samfunn hvor det er veldig mye fokus på kropp og utseende, sier Kjellaug Tonheim Tønnesen.
Tønnesen er rådgiver i Barnevakten og synes det er trist når unge blottlegger seg ukritisk og trygler etter poeng, «likes» eller kommentarer.
– Ikke alle er klar over hva de gjør. Om de på forkant hadde visst hvem som hadde sittet å sett på videoen og bildene av dem, ville de kanskje ikke lagt de ut, sier hun.
Les også: Ungdommer skjærer, slår og brenner seg selv
Tønnesen i Barnevakten har sett flere eksempler på dette. For litt over et år siden vare det en ung jente som lagde en videoblogg hvor hun var veldig aktiv i noen få uker før den ble slettet av foreldrene. Men da var skaden allerede skjedd.
Barnevakten er mye rundt på skolebesøk og snakker om nettvett og digital mobbing, og Tønnesen hadde et inntrykk av at nesten alle elevene visste om denne videobloggen da – og mange gjør det fortsatt.
Mer enn et år etter at videoen er fjernet ligger det fortsatt stygge parodier på jenta på nett.
– Omfanget kan være vanskelig for unge å forstå når de først poster video og bilder på nettet, sier Tønnesen.
Tønnesen mener hovedansvaret ligger hos foreldre.
– Som foreldre må vi følge med. Vi må sette oss inn i hvordan nettet fungerer og hva barna våre driver med der inne. Vis interesse, oppfordrer hun, og oppfordrer foreldre til å skaffe seg kunnskapen de føler de mangler.
Tønnesen forteller at når Barnevakten besøker skoleklasser og spør elevene hvor mange som føler at de ligger langt over foreldrene i kunnskap om nettet rekker minst halve klassen opp hånden.
– Her har vi et oppdrag som foreldre. Det er viktig å bevisstgjøre barna på å sette grenser både for seg selv og andre, sier Tønnesen.
Les også:
| Publisert | 22.02.2012 14.05 |
| Oppdatert | 25.02.2012 09.21 |
