Bilder av identifiserbare Utøya-
døde på trykk i 120 land
Nå krever de pårørende at Narvesen fjerner Paris Match fra sine hyller
Fotografene Eivind Røhne og Stian Schioldborg oppfordrer til å ta masse bilder på 17. mai.
Grunnlovsdagen 17. mai er rett rundt hjørnet og en perfekt dag for å ta fram kameraet og ta gode bilder.
Men hvordan tar du de perfekte 17. mai-bildene?
– Dette er en av høytidene vi liker å ta masse bilder og bør ta masse bilder, sier fotograf Eivind Røhne.
Eivind Røhne og Stian Schioldborg har skrevet boken «Fotoglede – slik tar du bedre bilder».
– Den største utfordringen er at man på forhånd ikke tenker gjennom hvilke bilder man vil sitte igjen med når dagen er over, sier fotograf Stian Schioldborg.
– Så kanskje tenk gjennom at du skal fortelle en historie gjennom dagen, sier han. Og da trenger man ulike type bilder.
Vi er flinke til å ta store bilder og få med alt, men glemmer å ta detaljbilder også.
Vi utfordret de to fotografene til å ta noen bilder av Sinsen ungdomskorps på direkten. Under ser dere to av bildene:
LES OGSÅ: Slik blir du en super fotograf
Bruk lenger lukkertid på kameraet. Foto: Stian Schioldborg
– Det man ofte glemmer er at bevegelse er en kul greie i et bilde, sier Schioldborg.
– Da blir det mer live og action i bildet, og bildet blir ikke så «dødt.»
Hadde alle kamerainnstillingen stått på «auto», hadde nesten alt blitt skarpt i bildet.
– Her har jeg valgt å bruke lenger lukkertid på kameraet, forklarer Schioldborg. – Da stiller man det inn halvautomatiske programmet «lukkerprioritet» (Ikke velg manuell innstilling).
– Jeg har også valgt 1/30 sekund lukkertid. Da får du kjempefine bevegelser i flagg og armer uten at det blir for mye, sier Schioldborg. Det som er i bevegelse blir uskarpt, mens det som står stille blir skarpt.
Gjør bakgrunnen diffus. Foto: Eivind Røhne
Eivind Røhne gikk bak korpset og tok et detaljbilde av en av musikerne.
– Detaljbilder er morsomme. Her bruker jeg linjene fra instrumentet og får også fram teksten på notene, sier Røhne.
– Et morsomt lite minne fra dagen! Hvilken låt var det vi hørte faktisk?
For å få fram denne effekten på bildet valgte Røhne også et halvautomatisk program på kamerainnstillingen.
– Her har jeg valgt et program som heter "blenderprioritet", hvor jeg velger en veldig liten dybdeskarphet, sier Røhne. – Det fine da er at jeg rydder bakgrunnen og vi får fram detaljene i bildet som hånda og instrumentet.
Her har Røhne valgt en stor blenderåpning slik at man får en liten dybdeskarphet i bilde.
Det handler om å rydde bort forstyrrende elementer.
– Fortell en historie gjennom dagen.
– Lek litt med bevegelse og dybdeskarphet.
Overskyet vær er veldig bra fotovær, faktisk er sol verre.
– Og regner det; kjøp store fryseposer som du trer over kameraet så får du en regnfrakk, sier Røhne.
| Publisert | 12.05.2011 13.59 |
| Oppdatert | 12.05.2011 15.52 |
