Slik får du nabolagets fineste balkong
Balkong-eieren fikk soverom, chill-out-sone og spiseplass for mange gjester - alt på ni kvadratmeter. Se forvandlingen her!
– Det gjelder å legge vekk alle begrensningene og se mulighetene, sier interiørkonsulent og skribent Harriet Bjørnson Lampe til God morgen Norges utfordring: ta en helt vanlig borettslagsaltan og gjør noe spesielt med den!
Oppdraget var åpent, men eieren av balkongen hadde sine helt klare meninger om hva hun ønsket med sin ni kvadratmeter store uteplass.
Forlengelse av stuen
– Jeg har drømt om et uterom hvor jeg kan slappe av og nyte den fine utsikten og et sted hvor jeg kan ha champagnekvelder med venner eller invitere mange gjester til middag. Den skal fungere som en forlenget del av stuen uansett vær, sier Hege Skorpen Olsen, eier av den beskjedne borettslagsaltanen. – I tillegg elsker jeg å sove ute store deler av året, legger hun til.
Store og mange ønsker sett i forhold til altanens helt åpenbare plassbegrensninger. I tillegg er det stolper og takrennenedløp på altanen som gjør at den ikke er så enkel å innrede, men det stopper ikke interiørkonsulenten.
– De fleste drømmer lar seg realisere, sier hun optimistisk.
–Selv om akkurat denne er litt kronglete å møblere, så er det ikke så problematisk hvis man bruker kreativitet og litt egeninnsats.
Har du «Norges vakreste hjem»? Årets jakt er igang. Les mer her!
Bli med på New Yorks kuleste marked
Planlegg godt
Når man skal innrede et så begrenset område er det god planlegging som gjelder.
Slik har interiørkonsulenten oppfylt altaneierens ønsker:
1) Slappe av og nyte utsikten
Med utgangspunkt i utsikten, innsyn og solforhold så ble altanens venstre hjørne valgt som sofakrok. Her er det laget en komfortabel hjørnesofa av trefiberplater og en skumgummimadrass. Sofaen er laget som to store sittekasser med lokk slik at det blir gode oppbevaringsmuligheter inni benkene. Der som avløpsrør og stolper kommer ned er det skåret ut plass, både i madrasser og treverk slik at kassene kan dyttes helt inntil gelenderet, slik at det fungerer som et ryggstø.
2) Fra stue til soverom
Fordi kassene er utstyrt med hjul kan de lett settes mot hverandre slik at hjørnesofaen blir til en behagelig seng, og dermed er eiers drøm om å sove ute oppfylt.
3) Sceneskifte til middagsselskap
Når eieren skal ha middagsselskap trenger hun ekstra stoler, men fordi hun til vanlig ikke trenger mer enn to stoler fremme er det montert kroker på veggene hvor man kan henge opp ekstra kaféstoler.
4) Forlengelse av stuen
Et raust utvalg av puter, tepper, lykter og lys gir altanen et inne-men-ute-preg. Elementer og farger fra inne-stuen går igjen på altanen og er med på å forsterke følelsen av en forlenget stue. I tillegg er det valgt et gulvteppe laget for utebruk som dekker det kalde betonggulvet, og som gir et ekstra koselig preg når man går barbent.
Les også: Her er sommerens store spillfavoritter
Stil 1: Fargerik
Finn din stil!
Når det gjelder stilen har Harriet valgt å vise frem to alternativer. Den ene er helt i tråd med eiers ønske om fargerikt med innslag av yndlingsfargene oransje, rød og lilla. Men som basis har hun gått for en nøytral stil.
- En nøytral basis gir muligheter for forandring. Velger du en nøytral basis kan du enkelt bytte ut puter og pledd dersom du skulle få lyst på en forandring, råder interiørkonsulenten.
Med raske grep viser hun hvor lett det kan gjøres. Fargerike puter er skiftet ut med dusere farger, et myggnetting er hengt opp i en bjørkekvist, og på få minutter er altanen blitt en helt annen:
Stil 2: Lyst og dust
Les også: Lettvint snadder på grillen
–Velg det som ligger ditt hjerte nær. For helhetens skyld kan det være en fordel å skape en stil som harmonerer med interiøret inne i leiligheten slik at uterommet oppleves som en forlengelse av stuen, råder interiørkonsulenten til slutt.
Imponert eier
– Fabelaktig resultat, mener den «nye» altaneieren. –En grå altan er blitt et nyttig hverdagsrom som jeg bruker hele tiden, forteller hun entusiastisk. – Datteren min har fest der, og jeg har allerede den med både middager og champagne med venner. I tillegg er det deilig å sove der ute, sier eieren som mener hun har fått enda mer ut av altanen enn hun hadde trodd var mulig. – Flere av mine naboer i borettslaget har allerede vært og tittet og latt seg inspirere, forteller hun.
Les også: Slik tar du perfekte bilder med mobilkameraet
Shoppingguide:
Ikea
Bohus
Åhlens
Kid
Au Maison
Skumtex
Nilsen Hus og Kotorvedlikehold
Easy Concept
Noma
Mester Grønn
| Publisert | 06.06.2012 10.40 |
| Oppdatert | 06.06.2012 10.40 |
- Bordene er gamle kabeltromler montert med hjul fra Clas Ohlson
- Kassene er bygget av trefiberplater.
- På benkene er det lagt 8 cm tykke skumgummimadrasser som er trukket med formsydde trekk i god kvalitet.
- Kassene er malt i en lys grå farge som passer til altanens gelender og gulv. I dette tilfellet er det valgt en maling til utendørsbruk som tåler mye slitasje. Dry Wood (farge NCS 3000-grå)
- For å hindre innsyn fra naboaltanen er det laget en skjermvegg av smale lameller. Den står på gulvet bak benken og er i tillegg festet til gelenderet. Av hensyn til helheten er den malt i samme farge som kassene.
- Den indre delen av altanen er møblert med et sammenleggbart cafemøblement med bord og fire stoler. Av hensyn til plassen er det mest hensiktsmessig å bare ha to stoler stående fremme til daglig. For at de andre stolene skal være lett tilgjengelig, men ikke stå i veien, er det montert kroker på veggen slik at de enkelt kan henges opp når de ikke er i bruk. Det er også montert hyller til oppbevaring av blomsterpotter, kurver og lys.
- For virkelig å gi altanen preg av en ekstra stue er det brukt et uteteppe på gulvet. Det er laget i kunstfiber og tørker fort dersom det skulle bli vått. Det gir også et koseligere preg når man går barbent enn et betonggulv.
- Velg en nøytral basis. Da kan du enkelt bytte ut puter og pledd dersom du senere skulle få lyst på en forandring.
- Til madrasstrekk bør du enten velge et stoff som er beregnet for utebruk, f.eks dralon eller et annet stoff med god lysekthet.
- Kjøp gjerne rimelige puter og pledd, da er det ikke krise hvis noe skulle bli ødelagt av sol eller regn.
- velg gjerne en stil på uterommet som harmonerer med interiøret inne i leiligheten, da får du en fin helhet og økt romfølelse.
Kilde: Interiørkonsulent Harriet Bjørnson Lampe


