Målet er nådd: Haakon W. Andersen og Terje Aarsand på toppen av Galdhøpiggen.
Målet er nådd: Haakon W. Andersen og Terje Aarsand på toppen av Galdhøpiggen. Foto: Privat © Terje Aarsand

Nytt liv i gave

På Norges tak med nye hjerter!

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

For fire år siden visste ikke Haakon W. Andersen fra Stavanger eller Terje Aarsand fra Bergen om de kom til å leve eller dø. Nå har de besteget Galdhøpiggen, med nye hjerter i brystet.

Møttes på Rikshospitalet

Haakon og Terje møtte hverandre på Rikshospitalet i Oslo der de skulle utredes for organtransplantasjon. Begge trengte de nye hjerter. Andersen, som ikke hadde gått opp en fjelltopp i sitt liv, slo spøken om at de skulle bestige Galdhøpiggen dersom de fikk nye hjerter og operasjonen ble vellykket.

Til topps

Tirsdag denne uken realiserte de turen, men det kostet krefter.

- Vanligvis tar turen opp tre timer. Jeg brukte det dobbelte, og siste timen husker jeg ikke mye av, sier Haakon W. Andersen.

Haakon W. Andersen fra Stavanger og Terje Aarsand fra Bergen er klare for å kjøre opp til Galdhøpiggen. Bilen er en Squire Jaguar SS100 fra 1939 og tilhører Terje Aarsand.Haakon W. Andersen fra Stavanger og Terje Aarsand fra Bergen er klare for å kjøre opp til Galdhøpiggen. Bilen er en Squire Jaguar SS100 fra 1939 og tilhører Terje Aarsand. Foto: Privat © Terje Aarsand

Takknemlige

- Vi er dypt takknemlige til de pårørende som sa ja til å donere bort organene til sine kjære. Hadde de ikke gitt sitt ja, hadde vi jo ikke vært her, sier Andersen. I dag lever både Andersen og Aarsand i beste velgående.

Trenger flere donorer

Ifølge ferske tall fra Stiftelsen Organdonasjon har antall donorer første halvår gått ned. Samtidig venter nær dobbelt så mange på hjerte og lunger nå som på samme tid i fjor. (74 venter pr. 30. juni 2009 mot 42 i fjor).

- Samtidig med at antall donorer er gått ned, blir også flere utredet for lunge- og hjertetransplantasjon. Behovet øker og eneste livreddende behandling for disse er organtransplantasjon, sier Hege Lundin Kuhle, daglig leder i Stiftelsen Organdonasjon.

- Derfor er det viktig at enda flere tar et positivt standpunkt til organdonasjon.

Sju organer - sju liv

En donor kan redde inntil sju menneskeliv ettersom vi har sju organer. Her kan du skaffe deg eget donorkort.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

Odd-keeper André Hansen til sykehus
med stygg hodeskade

Ble skallet i tinningen av Peter Kovács og lå nede i flere minutter

 Følg Tippeligaen i livesenteret nå: Brann-FFK | Sogndal-Sandnes Ulf Godset-Odd | Viking-Stabæk

 Se Vålerenga - Rosenborg kl. 20.00


Torsdag 24. mai
Programledere: Peter Bubresko og Signe Tynning

07:10
Dagens aviser
Turistforeningen får stipend av NSB.
Reiseguru Ian Wright fra Lonely Planet kommer.

07:40
I dag lanserer Legforeningen rapporten Pulsen opp for bedre helse.
Wenche lager grilloljer.

08:10
Det er sunt å være sinna.
Musikk med den irske bluesartisten Grainne Duffy.

08:40
Se hvordan du får den perfekte brunfargen på et blunk.
Sexy hold in klær.

09.10
Wenche fortsetter md grilloljene.
Christer Berens anbefaler vin til grillmat.

09.40
Hold in for menn.
Vi ser på helgens filmpremierer.
Mer musikk med Grainne Duffy.

10.00 Reprise God morgen Norge
God morgen Norge i reprise. Følg oss også på tv2.no/gmn

reklame