God morgen Norge. Morgenprogram alle hverdager fra 6.55 til 10.00
Ekteparet Rolf og Inger Lise Gustavsen fikk en helt annen aldersdom enn planlagt da Inger Lise fikk diagnosen Alzheimer da hun var 58 år.
Ekteparet Rolf og Inger Lise Gustavsen fikk en helt annen aldersdom enn planlagt da Inger Lise fikk diagnosen Alzheimer da hun var 58 år. Foto: Paul Audestad © Nasjonalforeningen

Rolf Gustavsens kone fikk Alzheimers: – Følte at det var egoistisk å søke etter sykehjemsplass

Rolf Gustavsen trodde han skulle klare å ta seg av konen sin alene.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

– Hun kan bli sint og slå etter meg. Da må jeg lirke og lure for å bli ferdig, og det hender jeg må holde henne fast. Da kommer alltid den dårlige samvittigheten, sier Rolf Gustavsen.

Gustavsens kone, Inger Lise Gustavsen, var bare 58 år da Alzheimer-sykdommen rammet henne. Det er elleve år siden.

Diagnose Alzheimer

– Først trodde vi det var noe med ryggen eller en nervesykdom, forteller Rolf.

Inger Lise Gustavsen var undervisningskonsulent i Norsk Sykepleierforbund da Alzheimer-sykdommen rammet henne. Hun møtte veggen og orket ingenting lenger, men det gikk en periode før hun fikk diagnosen Alzheimer.

Gustavsen har en mor som også har Alzheimer. Han var i gang med pårørendekurs arrangert av Nasjonalforeningen for folkehelsen da han skjønte at også hans kone hadde samme sykdom som hans mor.

– Jeg hadde planene klare, forteller ektemannen Rolf Gustavsen til God morgen Norge.

– Jeg hadde solgt rørleggerbedriften min for jeg ville ha noen gode år med min kjære Inger Lise, men slik skulle det ikke bli.

Les også: May og Olav Rinde måtte flytte fra huset sitt da hun fikk leddgikt

Ferierte i fjor med familien

Rolf og Inger Lise har tre voksne jenter som igjen har giftet seg og fått barn.

– Vi har en stor og fantastisk familien og dro ofte på turer og ferier alle fjorten, sier en engasjert Rolf.

– I fjor forsto vi at det var siste gang Inger Lise kunne være med. Nå får vi andre holde på tradisjonen.

En dag av gangen

Rolf Gustavsen leder Demensforeningen her i Oslo. Han anbefaler pårørendekurs for de som har demente i familien.

– For meg var det veldig givende å treffe andre i samme situasjon og som jeg kunne snakke med. Nå har jeg bestemt meg for å være åpen om sykdommen som har rammet min kone, sier han.

Selv mestrer han konas sykdom med å ta en dag av gangen.

– Jeg kan vise henne en ny blomst, og så gleder vi oss over den. Det gjelder å ta vare på øyeblikkene, fortalte han til nasjonalforeningen.no.

Les også:

– Hele livet mitt falt sammen i det øyeblikket

Skutt av eksmannen: – Jeg ønsker marerittene og smerten velkommen

Sykehjemsplass

Professor Tormod Fladby sier at at ved å diagnostisere pasienter ved tidlig stadium og tidlig behandling kan redusere utviklingen av sykdommen Alzheimer- og andre demenssykdommer.Professor Tormod Fladby sier at at ved å diagnostisere pasienter ved tidlig stadium og tidlig behandling kan redusere utviklingen av sykdommen Alzheimer- og andre demenssykdommer. Foto: Oslo ICT Network Inger Lise Gustavsen har nå fått fast sykehjemsplass og ektemannen Rolf forteller at han først følte det var veldig egoistisk av ham å søke om plass.

– Hun har nesten ikke språk og er helt pleietrengende, og jeg har forstått at skal jeg ha noe å gi så må jeg ha tid til å bygge seg selv, forteller Rolf.

Viktig med forskning

Forsker ved Nevroklinikken ved UiO, Akershus Universitetssykehus, Tormod Fladby sier at ved å diagnostisere pasienter ved tidlig stadium og behandle da kan redusere utviklingen av sykdommen Alzheimer- og andre demenssykdommer.

Hjelp fra publikum

– For å kunne forske videre på demenssykdommer så behøver vi hjelp fra publikum og økonomiske støttespillere, sier Fladby, og oppfordrer publikum til å kontakte han på dl_redaksjonen@ahus.no.

– Vi vet at mye kan gjøres for pasienten og for de pårørende ved at behandling starter på et mye tidligere tidspunkt.

Les også: – Jeg trenger sårt mer energi til og holde ut dette livet

Nettprat med forsker

Forsker Tormod Fladby stilte til nettprat om Alzheimer og demens. Les spørsmålene og svarene her:



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)

Skriv inn ditt spørsmål her



(Fortsetter under annonsen)


 
Kliniske kriterier for demens

Kognitiv svekkelse som påviker yrkesmessig eller daglig funksjonsevne

Representerer en forverrelse i forhold til tidligere funksjonsevne

Kan ikke forklares på grunn av depresjon eller delirium

Kognitiv reduksjon påvist ved a) sykehistorie fra pasient og informant, og b) objektiv kognitiv testing

Kognitiv eller atferdsmessig forverring involverer minst to av følgende:

Svekket innlæring av nytt materiale

Nedsatt abstraksjonsevne og resonnering

Nedsatt viusospatiell funksjon

Svekket språkevne

Personlighetsendring

Kritierier for mild kognitiv svikt forårsaket av Alzheimers sykdom:

Oppfyller demenskriterier

Gradvis utvikling

Sikker reduksjon av kognisjon basert på sykehistorie

Tidlig og markant svekkelse av a) hukommelse (mest vanlig) eller b) språk, visuospatiell, eller eksekutiv funksjon

Demens-linjen: 815 33 032

Les også:
– Hele livet mitt falt sammen i det øyeblikket
– Hele livet mitt falt sammen i det øyeblikket
Jeg er 30 år og har slitt med hodepine i mange år, har du noen råd?
Jeg er 30 år og har slitt med hodepine i mange år, har du noen råd?
Dag Kullerud var minutter fra døden
Dag Kullerud var minutter fra døden
Kathrine fikk diagnosen fibromyalgi bare 15 år gammel
Kathrine fikk diagnosen fibromyalgi 15 år gammel
Slik blir du kvitt åreknuter
Slik blir du kvitt åreknuter uten å få arr
– Det er ikke et nederlag å være sliten
– Å være utbrent er en sunn reaksjon
– Tenåringsforeldre må lytte mer
– Tenåringsforeldre må lytte mer
Ståle «måtte ha» six-pack
Ståle «måtte ha» six-pack
16-åringen vil ikke kommunisere? Hva gjør jeg?
16-åringen vil ikke kommunisere? Hva gjør jeg?
Slik spiser du vekk hodepinen
Slik spiser du vekk hodepinen
Slik gjør du mørke høstdager lysere
Slik gjør du mørke høstdager lysere
 
Tirsdag 21. mai
Programledere: Reidar Buskenes og Vår Staude

07:10
Flomfare over store deler av landet.
Hvordan får vi bort flekkene fra festantrekkene etter 17. mai og konfirmasjon?

07:40
Ny metode for mekling etter samlivsbrudd.
Et kvart liv - Håvard Vederhus (1989-2011).

08:10
Hvordan blir kroppen etter fedmeoperasjon?
Lill-Babs synger for oss.

08:40
Marianne Jemtegård viser oss sommertrendene på klesfronten.
Finn Schjøll blomstrer etter pinsa.

09:10
Wenche byr på en herlig pastagrateng.
Guri Schanke kommer på besøk sammen med Pippi.

09:40
Vi skal snakke med og høre vår alles kjære Lill-Babs synge.

10:00
Reprise God morgen Norge (07.30 til 10.00)

reklame