Når trening blir sykelig
-Jeg har en datter som har bulimi og overtrener, hvordan skal jeg nå frem? Les svarene fra nettpraten her!
En anonym seer ønsker på vegne av sin datter å vite: -Jeg har en datter på 20 år som har bulemi og overtrener, føler eg ikkje når inn med sunn fornuft. Finnes her gode hjelpetilbud? I tilfellet hvor? Våre eksperter råder den bekymrede moren til å ta kontakt med ROS, www.nettros.no. Flere av svarene kan du lese nedenfor.
- Vi antar at omkring 80% av anorektikere og 50% av bulimikere overtrener, sier Solfrid Bratland-Sanda. Hun holder på med en doktorgrad om trening og spiseforstyrrelser ved Idrettshøyskolen.
Kan få hjertestans
Bratland-Sanda har selv bakgrunn som trener i treningssenterkjeden Elixia og vet at problemet med overtrening finnes på alle treningsentere. Hun er spesielt bekymret for kombinasjonen spiseforstyrrelser og overtrening.
- Mange med spiseforstyrrelser får ikke i seg nok næringsstoffer. Å overtrene kan være direkte livstruende for anorektikere siden de ofte har lave verdier av kalium. Det kan i verste fall føre til hjertestans.
- Treningssentrene bør ta ansvar
Treningseksperten mener at treningssentrene må ta et større ansvar overfor medlemmer som overtrener. Hun forteller at mange ansatte i treningsenterkjedene er svært opptatte av dette og at de ønsker mer kompetanse på området.
Bratland-Sanda er stipendiat ved Modum Bad og er nå igang med å lage et opplæringsprogram for hvordan treningsentrene skal håndtere medlemmer som har spise - og overtreningsproblemer. Programmet vil være ferdig til høsten.
Må ikke utvise de som overtrener!
- Jeg vet at sentrene ønsker slik opplæring. Og jeg håper at hvert senter vil prioritere å ha en ansatt som har ansvar for medlemmer med slik problematikk.
Jeg tror nemlig ikke det er lurt å utvise de som overtrener fra sentrene. Da kan de bare trene et annet sted hvor ingen vil fange dem opp.
Les hva treningsekspert Solfrid Bratland-Sanda svarte på nettpraten nedenfor!
| Publisert | 01.03.2010 14.01 |
| Oppdatert | 05.05.2010 15.40 |




