• TV 2 kommer til Vang
    TV 2 kommer til Vang
    Vang kommune gikk seirende ut av God morgen Norges fylkeskonkurranse, og får besøk av God morgen Norge.

- Er konstant bekymret for barna, skriver en anonym seer

Bekymring uten mening. - Du kan reservere bekymringene til de situasjonene der den passer, sier professor i psykiatri, Ingvard Wilhelmsen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Bekymring kan være helt ok, hvis den er velplassert, sier professor i psykiatri Ingvard Wilhelmsen. Er du i livsfare da er det på sin plass å være redd og bekymret.

Men så er det bekymringene som er litt malplassert og ikke helt på sin plass. Det som avgjør om bekymringen er helt ok eller ikke, det er vanligvis om det du bekymrer deg for kan gjøres noe med eller ikke, fortsetter han.

- Jeg er konstant bekymret for barna selv om de er voksne nå, skriver en anonym seer. Wilhelmsen svarer på nettprat, - Det er viktig å prioritere hva man bruker kreftene sine på.

Les alle svarene fra nettpraten nedenfor.

Barna, døden og sosial angst er vanlige bekymringer

Ungene, det er et veldig vanlig tema, bekymring for barna.

- I begynnelsen er det helt naturlig å være bekymret, men etterhvert så avtar det. For vi skal ikke ha sånne 40 åringer med meldeplikt, skal vi vel? sier Wilhelmsen

- Så er det liv og død, det er hypokondertema, du vil ikke dø nå, så du prøver å få kontroll på døden.

Sosial angst er folk som er utrolig opptatt av hva folk synes om de. Det er noen som velger det som sitt bekymringstema, at de må bli likt av alle. Jeg spør av og til folk, er det viktig hva andre går og tenker og mener om deg? Ja det er viktig sier de. Ok, pleier du å intervjue folk om hva de synes om deg, spør jeg. Nei, jeg tipper sier de.

Problemet er at hver gang du prøver å få kontroll på noe som er ukontrollerbart, døden, framtiden, om flyet skal dette ned, hva folk synes om deg. Det er da bekymringen begynner å bli malplassert, for du får aldri kontroll.

Se innslaget med professor Ingvard Wilhelmsen

Mange forklarer katastrofetanker med at de ønsker å være forberedt på at noe kan skje. De tør rett og slett ikke la være å bekymre seg.

- Det nytter ikke uansett hvor mye du øver deg, du vil bli like sjokkert hvis ulykken skjer, sier professor Ingvard Wilhelmsen. Du klarer faktisk ikke holde et fly oppe bare ved å bekymre deg.

Hvor ødeleggende kan det være med bekymring?

Det kan ødelegge hele livet. Hele hverdagen kan gå opp i ting som du allikevel ikke får kontroll på. Det er urolig viktig å velge det prinsippe: fra i dag av holder jeg meg til de ekte tingene. De ekte ulykkene, de ekte diagnosene, de ekte konfliktene jeg måtte stå i, interessemotsetningene.

De fleste har nå litt å plutle med av ekte ting, forteller Ingvard Wilhelmsen.

Kongeholdning

Professor Ingvard Wilhelmsen startet verdens første Hypokonderklinikk i 1995. Klinikken har fått stor oppmerksomhet over hele verden for sine svært gode resultater.

Etter Kongens kreftoperasjon spurte VG om han fryktet tilbakefall av kreftsykdommen, da svarte Kongen: - Jeg er frisk til det motsatte er bevist. Dette mente Wilhelmsen var en «kongeholdning» og siden har han brukt den i terapi. Wilhelmsen har skrevet flere bøker om hypokonderi og kognitiv terapi.

Nettprat

Les svarene fra nettpraten med professor Ingvard Wilhelmsen nedenfor.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)

 
Les også:
Les også: – Min sønns død har gitt meg mye
- Min sønns død har gitt meg mye

De fleste vokser som menneske etter et traume, viser ny forskning. Fenomenet kalles posttraumatisk vekst.

Les også: Mitt indre monster
Mitt indre monster

- Jeg har arr både på innsiden og utsiden

 
Terrorist Anders Behring Breivik 

Anders Behring Breivik
blir tvangsinnlagt

 Oslo tingrett har bestemt at Breivik skal tvangsinnlegges for observasjon på Ila


«MITT NORGE»

Oppland

Telemark

Buskerud

Hedmark

Akershus

Østfold

Vestfold

Aust Agder

Vest Agder

Rogaland

Hordaland

Sogn og Fjordane

Møre og Romasdal

Sør Trøndelag

Nord Trøndelag

Nordland

Troms

Finmark

reklame