Røkke og Gjelsten
overtar som Molde-eiere
Solskjær om Villa-avslaget: – Ble enige i familieråd
Forskning viser at folk som fortsetter å lære i voksen alder er lykkeligere enn de som stagnerer.
Husker du hvor glad og stolt du var da du lærte å sykle? Den mestringsfølelsen kan du få som voksen også.
Her er lesernes tips til hverdagslykke
Å være læringsorientert er bedre enn å være prestasjonsorientert, hevder Lisa Vivoll Straume. Hun forsker på positiv psykologi ved NTNU.
– Det er ikke nyttig å bry seg om hva andre mener. Det skaper negative følelser, forklarer forskeren.
– Uansett hvor dårlig noe går, så kan du lære av det. Vær undrende og nysgjerrig, da kommer mestringsfølelsen og lykken også.
For å unngå den hemmende prestasjonsangsten, er det viktig å ikke ta det personlig når noe går galt.
– Du bør heller tenke på hva du kan gjøre annerledes og ta kontrollen selv, råder Vivoll Straumes.
Les også: Lykkeligere av å prioritere familie og venner over jobben
TV 2-reporter Åse Linda Tynning ser om man kan bli lykkelig av å lære seg å skifte dekkene selv. Se VIDEO over!
Å lære å stå på hendene gir hverdagslykke. Foto: Tv 2 © TV 2
Å skifte hjul på bilen er hverdagslykke. Foto: TV 2 © TV 2
I følge forskeren er det to typer lykke nemlig tilfredshetslykke og engasjementslykke.
Tilfredshetslykke er knyttet til velvære og økonomi. De fleste lykke målinger måler denne lykketypen. På slike målinger scorer nordmenn ofte bra.
Engasjementslykke handler om å være oppslukt av noe og å realisere sitt potensiale. Det krever mer energi, men er en mer varig form for lykke. Det er denne lykken man kan oppnå ved å forsette å lære.
LYKKEFORSKER: Lisa Vivoll Straume forsker på positiv psykologi. Foto: Nina Kausland/TV 2/
Lisa Vivoll Straume ved NTNU stilte til nettprat.
Les svarene her!
| Publisert | 12.10.2011 18.26 |
| Oppdatert | 17.10.2011 09.01 |
