Nettprat med Lisa Vivoll Straume er over. Les svarene her!

– Å mestre noe nytt gjør deg lykkelig

Forskning viser at folk som fortsetter å lære i voksen alder er lykkeligere enn de som stagnerer.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Husker du hvor glad og stolt du var da du lærte å sykle? Den mestringsfølelsen kan du få som voksen også.

Her er lesernes tips til hverdagslykke

Del på facebook

Lær noe nytt uten å få prestasjonsangst

Å være læringsorientert er bedre enn å være prestasjonsorientert, hevder Lisa Vivoll Straume. Hun forsker på positiv psykologi ved NTNU.

– Det er ikke nyttig å bry seg om hva andre mener. Det skaper negative følelser, forklarer forskeren.

– Uansett hvor dårlig noe går, så kan du lære av det. Vær undrende og nysgjerrig, da kommer mestringsfølelsen og lykken også.

For å unngå den hemmende prestasjonsangsten, er det viktig å ikke ta det personlig når noe går galt.

– Du bør heller tenke på hva du kan gjøre annerledes og ta kontrollen selv, råder Vivoll Straumes.

Les også: Lykkeligere av å prioritere familie og venner over jobben

TV 2-reporter Åse Linda Tynning ser om man kan bli lykkelig av å lære seg å skifte dekkene selv. Se VIDEO over!

Å lære å stå på hendene gir hverdagslykke. Å lære å stå på hendene gir hverdagslykke. Foto: Tv 2 © TV 2Å skifte hjul på bilen er hverdagslykke. Å skifte hjul på bilen er hverdagslykke. Foto: TV 2 © TV 2

To typer lykke

I følge forskeren er det to typer lykke nemlig tilfredshetslykke og engasjementslykke.

Tilfredshetslykke er knyttet til velvære og økonomi. De fleste lykke målinger måler denne lykketypen. På slike målinger scorer nordmenn ofte bra.

Engasjementslykke handler om å være oppslukt av noe og å realisere sitt potensiale. Det krever mer energi, men er en mer varig form for lykke. Det er denne lykken man kan oppnå ved å forsette å lære.

LYKKEFORSKER: Lisa Vivoll Straume forsker på positiv psykologi.LYKKEFORSKER: Lisa Vivoll Straume forsker på positiv psykologi. Foto: Nina Kausland/TV 2/

Nettprat

Lisa Vivoll Straume ved NTNU stilte til nettprat.

Les svarene her!



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)

 
 

Torsdag 24. mai
Programledere: Peter Bubresko og Signe Tynning

07:10
Dagens aviser
Turistforeningen får stipend av NSB.
Reiseguru Ian Wright fra Lonely Planet kommer.

07:40
I dag lanserer Legforeningen rapporten Pulsen opp for bedre helse.
Wenche lager grilloljer.

08:10
Det er sunt å være sinna.
Musikk med den irske bluesartisten Grainne Duffy.

08:40
Se hvordan du får den perfekte brunfargen på et blunk.
Sexy hold in klær.

09.10
Wenche fortsetter md grilloljene.
Christer Berens anbefaler vin til grillmat.

09.40
Hold in for menn.
Vi ser på helgens filmpremierer.
Mer musikk med Grainne Duffy.

10.00 Reprise God morgen Norge
God morgen Norge i reprise. Følg oss også på tv2.no/gmn

reklame