Maria Amelie: – Jeg har lært meg å leve med angsten

I syv år har Maria Amelie (25) bodd ulovlig i Norge. Hun gir nå ut bok om livet som papirløs.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Maria Amelie (25) har bodd i Norge i åtte år, snakker norsk og lever på mange måter et vanlig liv.

Likevel har hun i likhet med flere tusen papirløse her i landet verken rett til opphold, arbeid eller fastlege.

I 2004 fikk Maria og familien endelig avslag på søknaden om politisk asyl i Norge, derfor mangler hun i dag personnummer, bankkonto og pass.

Les også: – Vi får kjeft når det kommer for mange, og kjeft når det kommer for få

Les også: – Hvem skal feire jul i Groruddalen?

Uten personnummer, bankkonto og minibankkort

I over åtte år har Maria Amalie og foreldrene bodd i Norge, etter å ha flyktet fra forfølgelse i Kaukasus. Seks av årene har Maria levd uten papirer som gir henne rett til å være en del av det norske samfunnet.

Likevel har hun greid å fullføre videregående skole med gode karakterer. Hun har fått en mastergrad i teknologi og vitenskap og en bachelorgrad i sosialantropologi. Hun har vært turnéleder for rocke-bandet Bigbang og ansvarlig for tusen frivillige på Slottsfjellfestivalen gjennom flere år. Hun har også skrevet masteroppgave for Statoil.

Alt dette uten personnummer, studielån, bankkonto eller minibankkort.

Men Maria Amelie står i fare for å bli kastet ut av landet. Hun har fått utkastelsesdato, og lever i skjul fra norske myndigheter.

– Jeg har vært på flukt siden jeg var 12 år. Klumpen i magen, angsten, er så vanlig for meg at jeg har lært meg å leve med den, forteller Maria Amalie til God morgen Norge.

Artikkelen fortsetter under bildet

Boken "Ulovlig norsk" er skremmende aktuell, med tanke på de siste dagers masse-utsendelser av asylsøkere. Boken "Ulovlig norsk" er skremmende aktuell, med tanke på de siste dagers masse-utsendelser av asylsøkere. Foto: God morgen Norge © TV2

13 år på flukt

Nå har Maria skrevet boken «Ulovlig norsk», som handler om livet som papirløs i Norge.

Hun forteller at reisen ikke er hennes historie, men hennes foreldres. Det er deres ord, ikke hennes.

– Jeg levde under en trussel som jeg ikke forsto. Min historie starter i Norge, sier hun.

Hun sier at om det hadde vært sånn at de hadde kunnet satt seg på første fly tilbake til Russland etter avslaget, for å få ordnet arbeidsvisum og tillatelser slik at de kunne reist tilbake til Oslo, så hadde de gjort det. Men de valgte å gå under jorden i syv år.

Drømmer om å betale skatt

For å kunne betale for studieløpet har Maria Amelie vært nødt til å jobbe svart. Hun har vasket hos barnefamilier, mens hun hele tiden har gått rundt å drømt om å få betale skatt.

– Jeg har hele tiden ønsket meg en mulighet til å kunne være ærlig, forteller hun.

Bestemte seg for å leve

Maria Amelie kom til Norge som 16-åring. Hun forsøkte lenge å holde en distanse til alt og alle. Men på videregående skole fikk hun mange gode venner. Hun slapp forsvaret ned, og bestemte seg for å leve.

– Jeg kunne ikke vente på en avgjørelse. Da ville de beste årene mine forsvinne. Jeg ville blitt kald og kynisk, sier hun.

Med ugivelsen av boken «Ulovlig norsk» har Maria Amelies situasjon kommet ut i lyset. Hun har fått mange gode tilbakemeldinger for boken.

– Vennene mine som ikke visste om min situasjon sier at jeg fortsatt er den samme Maria – mens de selv er blitt forandret etter å ha lest boken, forteller hun.

Ikke bitter

Maria Amelie vil ikke late som lenger, for henne er det en lettelse å stå fram.

En ny søknad om opphold er sendt inn, men hun tar ingenting for gitt. Til det er hun blitt skuffet altfor mange ganger.

Hun synes ikke det er urettferdig at hun ikke har de samme rettighetene som sine venner, og hun er ikke bitter.

– Alle har utfordringer, man kan ikke rangere dem, sier hun.

– Regner med flere runder i rettsapparatet

Brynjulf Risnes er Maria Amalies advokat.

Han har sendt saken til Utlendingsnemda, og ber dem vurdere Marias sak for seg selv, og ikke en del av familiens.

Maria Amelie var 16 år da hun kom til Norge. Risnes sier at et barn ikke kan lastes for det foreldrene gjorde.

– Maria har dessuten en sterk tilknytning til Norge og er svært godt integrert, understreker Risnes.

Men Norge har en veldig streng praksis i slike saker. Amnesty-ordninger som mange land opererer med, har Norge konsekvent avvist. Maria Amelies eneste mulighet er å bli vurdert som et spesielt enkelttilfelle.

– Fordelen er at hun er ganske unik. Om hun får opphold vil ikke mange liknende saker komme på bordet, tror advokaten.

Advokat Risnes er usikker på utfallet i saken, og regner med flere runder i rettsapparatet.

Selv håper Maria på å ikke bli kastet ut før saken er blitt behandlet. Det kan ta flere måneder.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Tall og rettigheter

Nesten 32 000 mennesker bor illegalt i Norge, viser tall fra Statistisk sentralbyrå.

I EU bor 8 millioner mennesker ulovlig.

Norske myndigheter har som mål å uttransportere 5900 illegale innvandrere i år. 1. august var 60 prosent av disse returnert. Kriminelle prioriteres.

Amnesti: I Sverige fikk 17 000 papirløse opphold etter at asylsøknadene var behandlet på nytt.

Barn som lever ulovligi Norge, har rett til å gå i grunnskole, men ikke videregående og høyere utdanning.

Kunnskapsdepartementet gjennomgår nå hvor grensen for utdanningsrettigheter skal gå.

Les også:
– Vi får kjeft uansett
– Vi får kjeft når det kommer for mange, og kjeft når det kommer for få

Norge har den kraftigste nedgangen i antall asylsøkere i hele Europa. Svenskene vil få tre ganger så mange asylsøkere i år sammenliknet med Norge.

Vigdis Hjorth: 
– På Cuba er jeg veldig dydig
– Cuba er et mytologisk sted for gamle raddiser som meg

Se Vigdis Hjort lese fra sin nye bok her!

 
Comments powered by Disqus

Onsdag 23. mai
Programledere: Peter Bubresko og Signe Tynning

07:10
Mange reagerer på at bilder av både jenter og gutter retursjeres. Hvorfor er det farlig?
Hva slags solkremer trenger voksne når sola virkelig begynner å skinne?

07:40
Stadig flere foretrekker å leve alene. Vi møter mange som forteller oss hvorfor.
Mobbetallene synker ikke. Hvor lykkes vi ikke med å senke dem?

08:10
Dyrlege Torill Moseng svarer på mange spørsmål som dere seere har sendt inn.
Vi skal direkte til Bergen der Festspillene åpnes i dag.

08:40
Hva slags klær, kremer og hatter trenger våre småbarn om våren og sommeren?
Trond Trudvang er vår strålende musikalske gjest.

09.10
Wenche får besøk og det står herlig lavkarbomat på menyen.
Vi skal tilbake til vårens vakreste eventyr - sier de i Bergen - Festspillene!

09.40
Vi får besøk av en rekke veteranbiler ute på Karl Johan.
Trond Trudvang synger oss videre inn i onsdagen.

10.00 Reprise God morgen Norge
God morgen Norge i reprise. Følg oss også på tv2.no/gmn

reklame