Maria Amelie: – Jeg er så lykkelig for at så mange ønsker meg velkommen
I kveld har teaterstykket om Maria Amelies liv premiere.
Maria Amelie (Madina Salamova) ble kjent for hele det norske folk da hun måtte forlate Norge i januar.
I kveld er det premiere på teaterforestillingen «Ulovlig norsk» på Det Norske Teater, om Maria Amelies liv.
Hør hva Maria Amelie tenker om at hun selv er trygt tilbake i Norge igjen, mens mange andre papirløse venter på å bli kastet ut av landet:
Ydmyk og takknemlig
Jeg er i Norge. Og kan fortsatt ikke tro på det. Tre måneder, deportasjon, politi, Trandum, Russland, savn etter alt, sjokk over alt som har skjedd og nå er jeg her. Helt vanvittig. Det er så mange følelser, så mange land og inntrykk, så mange opplevelser både de verste og de beste i mitt liv. Det er vanskelig å ta innover meg virkeligheten med en gang. men en ting som er klinkende klart for meg er at jeg er så lykkelig for at så mange av dere ønsker meg velkommen og er glade på mine vegne. Er også ydmyk og takknemlig for at mange av dere har vært engasjerte og har fulgt med så mye de siste månedene. Det er fint å føle seg på riktig sted til riktig tid og ikke minst med riktige papirer!
– Litt skummelt
– Det er litt skummelt, sier Maria Amelie, men legger til at hun har god tro på skuespillerne, regissøren og Det Norske Teateret.
Teaterstykket løfter problematikken med papirløse, og handler ikke bare om Maria Amelie og hennes skjebne – noe hun selv synes er en god ting.
Maria Amelie fikk enorm oppmerksomhet i norske medier. Nå er hun tilbake i Norge – lovlig.
Snakket på Skype
Det er Ingeborg S. Raustøl, kjent fra Hotel Cæsar, som spiller Maria Amelie i teaterstykket «Ulovlig Norsk». De to jentene har snakket sammen på Skype mens Maria Amelie har vært i Moskva for å få bli litt kjent.
– Det blir veldig utfordrende å spille Maria, som alle har et forhold til. Men jeg gleder meg, sier Raustøl.
Om Ingeborg S. Raustøls rolle som Maria Amelie sier hovedpersonen selv:
– Jeg er glad for at hun ikke har prøvd å etterligne meg, men tolker rollen selv og legge noe personlig i det.
Hør Maria Amelie fortelle hva hun synes om teaterstykket her:
Skriver ny bok
– Hva er planene fremover?
– Nå skal jeg først prøve å lande litt. Finne ut hva jeg skal gjøre videre. Jeg skal jobbe i Teknisk Ukeblad. Så er jeg i gang med en ny bok, forteller Maria Amelie.
Maria Amelie har fått mange spørsmål om hva hun tror er løsningen på papirløse som oppholder seg i Norge. Her får hun spørsmålet igjen:
| Publisert | 12.05.2011 11.45 |
| Oppdatert | 13.05.2011 09.52 |



