Maria Amelie (Madina Salamova) (t.v) sammen med skuespiller Ingeborg S. Raustøl og regissør Nina Elisabeth Wester under prøvene på stykket Ulovlig norsk, som har urpremiere på Det Norske Teatret 12. mai.
Maria Amelie (Madina Salamova) (t.v) sammen med skuespiller Ingeborg S. Raustøl og regissør Nina Elisabeth Wester under prøvene på stykket Ulovlig norsk, som har urpremiere på Det Norske Teatret 12. mai. Foto: Cornelius Poppe © SCANPIX

Maria Amelie: – Jeg er så lykkelig for at så mange ønsker meg velkommen

I kveld har teaterstykket om Maria Amelies liv premiere.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Maria Amelie (Madina Salamova) ble kjent for hele det norske folk da hun måtte forlate Norge i januar.

I kveld er det premiere på teaterforestillingen «Ulovlig norsk» på Det Norske Teater, om Maria Amelies liv.

Del på facebook

Hør hva Maria Amelie tenker om at hun selv er trygt tilbake i Norge igjen, mens mange andre papirløse venter på å bli kastet ut av landet:

Ydmyk og takknemlig

Jeg er i Norge. Og kan fortsatt ikke tro på det. Tre måneder, deportasjon, politi, Trandum, Russland, savn etter alt, sjokk over alt som har skjedd og nå er jeg her. Helt vanvittig. Det er så mange følelser, så mange land og inntrykk, så mange opplevelser både de verste og de beste i mitt liv. Det er vanskelig å ta innover meg virkeligheten med en gang. men en ting som er klinkende klart for meg er at jeg er så lykkelig for at så mange av dere ønsker meg velkommen og er glade på mine vegne. Er også ydmyk og takknemlig for at mange av dere har vært engasjerte og har fulgt med så mye de siste månedene. Det er fint å føle seg på riktig sted til riktig tid og ikke minst med riktige papirer!

Fra Maria Amelies blogg

– Litt skummelt

– Det er litt skummelt, sier Maria Amelie, men legger til at hun har god tro på skuespillerne, regissøren og Det Norske Teateret.

Teaterstykket løfter problematikken med papirløse, og handler ikke bare om Maria Amelie og hennes skjebne – noe hun selv synes er en god ting.

Maria Amelie fikk enorm oppmerksomhet i norske medier. Nå er hun tilbake i Norge – lovlig.

Snakket på Skype

Det er Ingeborg S. Raustøl, kjent fra Hotel Cæsar, som spiller Maria Amelie i teaterstykket «Ulovlig Norsk». De to jentene har snakket sammen på Skype mens Maria Amelie har vært i Moskva for å få bli litt kjent.

– Det blir veldig utfordrende å spille Maria, som alle har et forhold til. Men jeg gleder meg, sier Raustøl.

Om Ingeborg S. Raustøls rolle som Maria Amelie sier hovedpersonen selv:

– Jeg er glad for at hun ikke har prøvd å etterligne meg, men tolker rollen selv og legge noe personlig i det.

Hør Maria Amelie fortelle hva hun synes om teaterstykket her:

Skriver ny bok

Hva er planene fremover?

– Nå skal jeg først prøve å lande litt. Finne ut hva jeg skal gjøre videre. Jeg skal jobbe i Teknisk Ukeblad. Så er jeg i gang med en ny bok, forteller Maria Amelie.

Maria Amelie har fått mange spørsmål om hva hun tror er løsningen på papirløse som oppholder seg i Norge. Her får hun spørsmålet igjen:



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Maria Amelie: – Jeg har lært meg å leve med angsten
Maria Amelie: – Jeg har lært meg å leve med angsten

I syv år har Maria Amelie (25) bodd ulovlig i Norge. Hun gir nå ut bok om livet som papirløs.

Maria Amelies foreldre trolig ut av dekning
Maria Amelies foreldre trolig ut av dekning

Har levd i skjul i Norge siden 2004.

– Jeg føler meg som en utlending i Moskva
Maria Amelie savner kjæresten: – Det er stort sett det eneste jeg har gått og tenkt på siden han dro

Maria Amelie føler seg som en utlending i Moskva.

Maria Amelie sendes ut av Norge
Maria Amelie sendes ut av Norge

– Den eneste beskjeden vi har fått, er at vi aldri får vite noe, sier Maria Amelies advokat, Brynjulf Risnes.

 
Comments powered by Disqus

Onsdag 23. mai
Programledere: Peter Bubresko og Signe Tynning

07:10
Mange reagerer på at bilder av både jenter og gutter retursjeres. Hvorfor er det farlig?
Hva slags solkremer trenger voksne når sola virkelig begynner å skinne?

07:40
Stadig flere foretrekker å leve alene. Vi møter mange som forteller oss hvorfor.
Mobbetallene synker ikke. Hvor lykkes vi ikke med å senke dem?

08:10
Dyrlege Torill Moseng svarer på mange spørsmål som dere seere har sendt inn.
Vi skal direkte til Bergen der Festspillene åpnes i dag.

08:40
Hva slags klær, kremer og hatter trenger våre småbarn om våren og sommeren?
Trond Trudvang er vår strålende musikalske gjest.

09.10
Wenche får besøk og det står herlig lavkarbomat på menyen.
Vi skal tilbake til vårens vakreste eventyr - sier de i Bergen - Festspillene!

09.40
Vi får besøk av en rekke veteranbiler ute på Karl Johan.
Trond Trudvang synger oss videre inn i onsdagen.

10.00 Reprise God morgen Norge
God morgen Norge i reprise. Følg oss også på tv2.no/gmn

reklame