Jens Stoltenberg og Arbeiderpartiet stuper på ferske meningsmålinger.
Jens Stoltenberg og Arbeiderpartiet stuper på ferske meningsmålinger. Foto: Roald, Berit © Scanpix

Jens Stoltenberg: – Jeg er litt nerdete

Statsministeren avslører at han «driver» med brettspill og er en dårlig taper.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Etter et turbulent år er statsminister Jens Stoltenberg opptatt av å være forberedt på uforutsette ting.

– Det som preger mitt liv er at det skjer veldig mye uforutsett. Store og små kriser, store og små problemer, sier Jens Stoltenberg til God morgen Norge.

Populariteten til statsministeren er synkende.

Skandalen i eldreomsorgen, pengegavebråket i Senterpartiet og opprøret i Arbeiderpartiet i Molde på grunn av sykehusnedleggelsen, har påført regjeringspartiene flere smeller på meningsmålingene. Og selv avslører Stoltenberg at han til og med får færre julegaver enn før.

– Jeg skal ikke klage på gavene, men jeg får jo færre og færre gaver med årene synes jeg, sier Stoltenberg. – Så i forhold til alderen så må jeg si meg fornøyd da.

Nerdete statsminister

På tross av færre gaver, var statsministeren godt fornøyd med det han fikk.

– Jeg fikk nye brettspill. Jeg driver med det, forteller Stoltenberg. – Det er noe som heter «Axis & Allies». Jeg spiller litt det når jeg har fri.

– Sønnen min og noen venner av han, vi er litt nerdete, så det er bra folk ikke ser oss. Jeg er ekstremt engasjert, og hvis jeg vinner blir jeg i veldig godt humør og taper jeg er jeg i ekstremt dårlig humør, smiler Jens Stoltenberg.

LES OGSÅ: Hva er det beste brettspillet?

Terningkast tre

Onsdag ga Erna Solberg, Jens Stoltenberg og regjeringen, en terningkast tre for jobben de har gjort. Særlig fikk statsministeren trekk for å ikke investere i fremtiden. Men ministerens vurdering av seg selv på disse områdene er stikk motsatt.

– Pensjonsreformene, økte bevilgninger til skoler og samferdsel som vi har gjennomført, er jo å investere i fremtiden, sier han

Selv ga Erna seg selv en femmer for sin egen innsats.

Men Jens Stoltenberg er ikke interessert i å kaste terning.

– Du hever deg over det å gi Erna Solberg terningkast?

– Det blir feil å si at jeg hever meg over det, men jeg tror at politikere bør være litt varsomme med å trille terninger. Det er bare en kåring som gjelder, og det er hva velgerne syns. Skal jeg mene noe om Erna Solberg? Jeg er jo det minst objektive mennesket i verden til å mene noe om det.

De borgerlige i frammarsj

Samtidig er de borgerlige partiene i fremmarsj. Høyre ville ha vært landets største parti basert på en seks dager gammel meningsmåling gjort av Sentio:

Høyre: 27,5%

Frp: 25.8%

Ap: 22,6%

– Du må jo ha latt deg imponere over det de borgerlige partiene har fått til på meningsmålingene?

– Ja, og jeg tar meningsmålinger på alvor. De sier jo det folk mener mellom valgene. Samtidig så vet jeg at det er valgene som avgjør. Vi gikk jo frem forrige valg, og det gjenstår kun for oss å jobbe hardt mot kommunevalget og stortingsvalget i 2013.

Det er viktig å vinne valg, men det er også viktig hva du faktisk gjør. Bygger du barnehager og flere veier, holder renta lav er det det som står igjen, de politiske resultatene. Politikk er ikke alltid rettferdig. Det kan være en regjering som gjør en god jobb men taper valget og omvendt. Det jeg skal måles på, er om jeg gjør Norge til et bedre land å bo i for alle, sier han.

Lover å utvide eldreomsorgen

– Når det gjelder eldreomsorg føler kommunene at stortinget vedtar garantier som kommunene ikke er i stand til å levere.

– Jeg skjønner at det er et problem, og selv om det er krevende for meg noen ganger, så er det bra at TV 2 har såpass mye fokus på eldreomsorgen, for det er viktig at manglene kommer frem. Men det er nettopp manglene som gjør at vi siden 2008 har jobbet med å bygge ut eldreomsorgen mot 2015. Det betyr nye sykehjemsplasser og nye årsverk.

– Men lover dere for mye?

– Vi gjør tre ting med problemet. Det ene er å bevilge mer frie penger til kommunene, som de kan bruke på drift. Så kommer vi til å foreslå å øke øremerkede satser til utbygging av omsorgsboliger med 40 prosent innen noen uker. Det tredje er at vi kommer til å vedta en ny verdighetsforskrift.

Hvordan blir 2011?

– Hva skal du jobbe med i 2011?

– Jeg har noen ideer om hva jeg ønsker å få til, selv om jeg ikke har skrevet ting ned presist. Jeg vet jeg kommer til å jobbe med en stor uførereform, et stort statsbudsjett som har penger til skoler, veier, barnehager og mange andre ting. Jeg vet vi skal ha kommunevalg. Men mye av jobben er å være forberedt på uforutsette ting. Det er en del av politikkens vesen.

– Er det noe du gleder deg til?

– Gøy tror jeg ikke er ordet når det gjelder handlingsregelen og lokalsykehus, men det er viktige spørsmål. Jeg ser frem til å jobbe med vanskelige og tunge saker.

– Er du bekymret for at samfunnet vårt bryter sammen?

– Som statsminister skal man alltid være litt bekymret, men et sammenbrudd er et farlig bilde å tegne. Norge er IKKE i en velferdsfelle.

Vi har alle muligheter til å ta vare på velferdssamfunnet også i fremtiden. Vi er blant de landene i verden med lavest arbeidsledighet. Nordmenn jobber veldig mye, og jobber mer enn før. Samtidig har vi penger på bok. Hvis ikke vi klarer å ta vare på velferdssamfunnet så er det ingen som kan.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Erna Solberg gir Jens terningkast tre
Erna Solberg gir Jens terningkast tre

Men hva gir hun seg selv? Erna Solberg snakker om det kommende året.

Per Fugelli ble skremt av statsministerens nyttårstale
Per Fugelli: – Jeg ble skremt av statsministerens nyttårstale

Tror 2011 blir et år preget av innvandringspolitikk. Men det nevnte ikke Stoltenberg i sin nyttårstale.

Hva gikk galt med de rødgrønne?
Hva gikk galt med de rødgrønne?

Det har ikke vært et godt år for regjeringa. Den ene dårlige saken har avløst den andre. Hva gikk galt?

Erna Solberg og Siv Jensen: 
– Sikre på at vi hadde fått til å danne en regjering
Erna Solberg og Siv Jensen: – Sikre på at vi hadde fått til å danne en regjering

Høyre og Frp gjør det godt på meningsmålingene, men hvem av dem som skal bli statsminister har de ikke bestemt ennå.

 
Comments powered by Disqus

Onsdag 23. mai
Programledere: Peter Bubresko og Signe Tynning

07:10
Mange reagerer på at bilder av både jenter og gutter retursjeres. Hvorfor er det farlig?
Hva slags solkremer trenger voksne når sola virkelig begynner å skinne?

07:40
Stadig flere foretrekker å leve alene. Vi møter mange som forteller oss hvorfor.
Mobbetallene synker ikke. Hvor lykkes vi ikke med å senke dem?

08:10
Dyrlege Torill Moseng svarer på mange spørsmål som dere seere har sendt inn.
Vi skal direkte til Bergen der Festspillene åpnes i dag.

08:40
Hva slags klær, kremer og hatter trenger våre småbarn om våren og sommeren?
Trond Trudvang er vår strålende musikalske gjest.

09.10
Wenche får besøk og det står herlig lavkarbomat på menyen.
Vi skal tilbake til vårens vakreste eventyr - sier de i Bergen - Festspillene!

09.40
Vi får besøk av en rekke veteranbiler ute på Karl Johan.
Trond Trudvang synger oss videre inn i onsdagen.

10.00 Reprise God morgen Norge
God morgen Norge i reprise. Følg oss også på tv2.no/gmn

reklame