God morgen Norge. Morgenprogram alle hverdager fra 6.55 til 10.00

Hit reiser vi i sommer

Blir det skogtur i fjell og mark, eller late dager på stranda i syden? Ferieplanleggingen er i gang.

Del med andre:
Twitter Epost Del Facebook
 

Det er omtrent en måned igjen til sommerferien starter, og mange har allerede planlagt ferien. I Norge er vi aldri sikret finvær gjennom sommeren, og må ofte ta til takke med det vi får. Dermed velger mange å sikre muligheten til å slikke litt sol i utlandet.

Men det gjelder absolutt ikke for alle.

Les også: Slik forlenger du sommeren

Hytta populær

Ifølge en ny undersøkelse gjennomført for Finn Reise er det hytteferien som skårer høyt blant nordmenn.

– Hytta er alltid populær blant nordmenn, det samme er det å leie feriebolig i utlandet og Skandinavia. Det er spesielt de over 50 år som drar på hytta, og når det gjelder de yngre er det vanligst å dra på sol- og badeferie, for eksempel en sydentur. Hellas og Spania er de mest populære landene. Det er litt gøy å se at Hellas holder stand nå som det har vært ganske turbulent der, forteller Lene Kallum, informasjonssjef i Finn til God morgen Norge.

Ifølge undersøkelsen skal 8 av 10 nordmenn på sommerferie. 23 prosent har hytta som hovedferie, 19 prosent veldig sol og badeferie, mens 18 prosent besøker venner og familie.

Les også: Unngå at ferien går i dass

Ja takk, begge deler

Så mange som 56 prosent vil gjerne ha i pose og sekk, og deler opp ferien i en norsk og en utenlandsdel. De bruker gjerne halvparten av tiden i Norge.

De vanligste ferielandene er Norge, Sverige, Spania og Danmark - i den rekkefølgen.

– Nordmenn liker forskjellige ting etter hvor i landet vi er fra. Nordlendinger reiser oftest på ferie hvor de kan besøke venner og familie, mens østlendinger foretrekker charterturer, opplyser Kallum.

Les også: Her er de norske superbærene

Mest søkt

Undersøkelsen viser også at 23 prosent bestiller ferien i siste liten, fra to måneder til to uker før ferien. Nordmenn er tydeligvis ikke spesielt glad i interail, for det er noe vi sjeldent søker opp.

Disse landene søker vi mest på (mest søkt pakkereiser, i tidsrommet 1. - 24. mai 2012):

1. Hellas

2. Spania

3. Tyrkia

4. Kypros

5. Kroatia

6. Bulgaria

7. Thailand

8. Egypt

9. Italia

10. Frankrike



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Disqus sitt kommentarsystem.

Fredag 24. mai
Programledere: Peter Bubresko og Signe Tynning

07:10
Siste nytt om flomkatastrofen på Østlandet.
Årets feriepenger er rett rundt hjørnet, noe som betyr ekstra cash å rutte med i sommer. Men kan man egentlig påvirke hvor mye man får?

07:40
I dag lanserer Stine Sofies Stiftelse nettstedet jegvilvite.no - et verktøy for å forebygge vold og overgrep mot barn.
De enorme vannmassene har skapt vanvittige ødeleggelser på Østlandet, og NVE kommer til oss med ferske prognoser for flommen.
Direkterapport fra Kvam i Gudbrandsdalen.

08:10
I serien Mitt Norge har turen kommet til Østfold og det bittelille stedet Kornsjø i Halden kommune. Et lite lokalsamfunn - en godt sammensveisa gjeng med mennesker og idyllisk natur:
Mange nordmenn elsker New York. Men på vestkysten av USA ligger en annen perle, nemlig San Francisco, og i dag skal du få gode reisetips fra den byen.

08:40
Finn Schjøll skal vise hvordan du får en liten hage på terrassen når han planter yndlingsblomstene sine i balkongkasser.
En svensk forsker har funnet ut av at ryttere, og da spesielt jenter, har større mulighet for å bli gode ledere enn andre. Vi har sendt ut vår litt hesteredde reporter Knut for å finne ut om dette virkelige stemmer......

09:10
Wenche lager laks med mango- og avokadosalat.
«Portveien»-Jarl Goli setter opp sommershow i Stavern. Først nå tør Jarl å være ærlig og selvironisk nok til at han kan lage standup av sitt eget liv.

09:40
Det er fredag - og vår og sommer er høytid for flørt og sjekking. Det er også tema rundt fredagsbordet med Edna Falao, Rune Rudberg og Gunn-Helen Øye som eksperter og gjester.

10:00
Reprise God morgen Norge (07.30 til 10.00)

reklame