Vampyren som husmorporno

Vampyrolog Arnfinn Pettersen er ikke begeistret for hvordan vampyren blir fremstilt i premiereklare «The Twilight saga - New Moon».

Del med andre:

SE INTERVJU MED VAMPYROLOG PETTERSEN OG KLIPP OG ANMELDELSE AV FILMEN «THE TWILIGHT SAGA - NEW MOON» I VIDEOVINDUET OVER.

Husmorporno

- Det som særpreger filmer og tv-serier som «Twilight» og «True blood» er at de har gitt vampyren den klassiske rollen som badguy i den romantiske litteraturen, det er litt overtoner av husmorporno, sier Pettersen.

Vampyrolog Arnfinn Pettersen er særdeles opptatt av vampyrer.Vampyrolog Arnfinn Pettersen er særdeles opptatt av vampyrer.

- Vampyren går inn i rollen som piraten hadde på 70-tallet, den onde karakteren som via en kvinnes kjærlighet skal gjøres til en god person. Særlig twilight er mer en romantisk fortelling enn en vampyrfortelling, fortsetter han.

Vampyrens opprinnelse

- Vampyrhistoriene dukket opp veldig tidlig som skrekk- og underholdningsfigurer i eventyr.

I tillegg var vampyren et forsøk på å forklare pestsykdommer, sier folklorist og vampyrolog Arnfinn Pettersen.

- Vampyren oppstår hverken med Bram Stokers bok "Dracula" fra 1897 eller med den historiske Dracula, den valakiske fyrsten Vlad Tepes.

Vampyren som popkulturelt fenomen

Pettersen forklarer vampyrtrenden på tv og film med at vampyren kommer som popkulturelt fenomen som man trekker fram med jevne mellomrom.

- Vampyren blir også drevet fram av litteraturen, for eksempel twilight-bøkene.

Se trailer fra «The Twilight saga - New Moon» her:


Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
 
Del med andre
Abonner
Digg Nettby
Tips en venn
Les også:
Les også: Sterke følelser hos Jude Law og Robert Downey jr.
Sterke følelser hos Jude Law og Robert Downey jr.

Stjernene er aktuelle i Guy Ritchies nye film om Sherlock Holmes. Når vi møter dem i London er de opptatt av både følelser og den nye, tøffe Sherlock Holmes.

«Inglourious Basterds»
«Inglourious Basterds»

Mektig, morsomt og potent verk fra Quentin Tarantino, sier vår filmanmelder.

«2012»
«2012»

Gigantomaniske tøysefilmer av dette slaget er ganske så fornøyelige.

 
 
 

«MITT NORGE»

Oppland

Telemark

Buskerud

Hedmark

Akershus

Østfold

Vestfold

Aust Agder

Vest Agder

Rogaland

Hordaland

Sogn og Fjordane

Møre og Romasdal

Sør Trøndelag

Nord Trøndelag

Nordland

Troms

Finmark

reklame