Solskjær hentet av
Røkkes privatfly
Molde-manageren skal fly til Oslo for «en hyggelig prat»
For første gang i sin karriere lager Steinar Albrigtsen et album på norsk. Men komponisten er amerikansk.
Steinar Albrigtsen har akkurat gitt ut «Bilda fra ei anna tid» med musikk av den amerikanske sangeren og tekstorfatteren Jim Croce.
– Dette er den første norskspråklige plata mi. Men det blir ikke den siste, lover Albrigtsen i God morgen Norge.
I sin korte karriere klarte Croce å gi ut 6 album og 11 singler, mange av dem toppet også hitlistene i USA.
Nå hedrer Albrigtsen Croce med norske versjoner av låtene. Blant annet er Croces «New York is not my home», oversatt til «Oslo er ikke meg».
Hør «Oslo er ikke meg» her:
Albumets førsteopplag inneholder en bonus-CD med alle låtene på engelsk.
– Croce er vel en av mine usynlige lærere. Jeg oppdaget ham i 1976 når jeg jobbet i en musikkforretning i Tromsø med det klingende navnet «Musikk og Papir AS». Der var det noen som satte på Croce, og jeg ble veldig grepet av hans måte å betrakte livet på, forteller Albrigtsen.
På det tidspunktet var Croce allerede død. 30 år gammel omkom han i en flyulykke i 1973. Like etter avgang traff flyet hans et Pecannøtt-tre i enden av rullebanen, det eneste treet i mange hundre meters omkrets.
– Det visste jeg ikke da. Hele bandet omkom i den tragiske ulykken, akkurat når de begynte å slå gjennom. Du kan spørre en hvilken som helst amerikaner, mange har hørt om ham der. Men i Norge er han et ubeskrevet blad. Det er en del av grunnen til at jeg vil at nordmenn skal få øynene opp for ham, sier Albrigtsen.
Albrigtsens første norske album kaller han for en «morsom opplevelse».
– Folk får teksten litt mer i fleisen enn når man synger på engelsk, sier han.
Samboeren Monica Norli fra Telemark kommer også ut med en norskspråklig plate i løpet av påsken.
– Da blir det «dobbelt norsk». Inntil videre fortsetter vi vår evige turné. Førstkommende fredag spiller vi i Leknes, Lofoten, så i Stokmarknes på lørdag.
Albrigtsen savner sin faste følgesvenn Jørn Hoel, men innrømmer at hans fravær har sine fordeler.
– Hoel lager jo så god mat, så det er på grunn av ham at jeg har denne saken her, sier Albrigtsen mens han klapper seg på magen.
– Denne skal bort. Alt skal bort! Jeg skal begynne med situps, lover Albrigtsen, og spør Vår Staude etter et treningsprogram.
| Publisert | 24.01.2011 12.36 |
| Oppdatert | 24.01.2011 12.36 |
