Alexander Dale Oen ville fylt 27 år i dag:
– Gratulerer med
dagen, elskling
Den avdøde svømmeren blir hedret av kjæresten og lagkameratene
Franklin D. Roosevelts barnebarn, John Boettiger, synes avgjørelsen om å gi fredsprisen til Obama er modig.
- Jeg synes det var en modig avgjørelse av komitèen. Jeg synes det var risikabelt, fordi det skapte så mye kontroverser. Men det er en typisk norsk eventyrlystenhet som jeg liker veldig godt.
- Til en viss grad er dette et bevis på tillit til en mann som har skapt nytt håp etter flere «døde» år med Bush-administrasjonen, sa Franklin D Roosevelts barnebarn John Boettiger, til God morgen Norge i dag.
Fredsprisen er sett på som en stor ære som gis internasjonalt til et enkelt menneske i USA forteller John. - Jeg kan ikke komme på noen annen pris som har så høy status med så mye respekt.

John Roosevelt Boettiger og kona Leigh McCullough er gift og har bodd i Norge i 2 år. Leigh har vært tilknyttet Harvard som professor i psykologi i en årrekke, hun har skrevet flere bøker og er nå ansatt som forskningsleder ved Modum Bad.
John er pensjonert professor i psykologi, han holder foredrag og er skribent og det hører med at han alltid har vært politisk engasjert. Ekteparet er bosatt på Modum Bad hvor de begge jobber.
På hjemmesiden sin skriver Boettiger: -I don't agree with those here and elsewhere who fault Obama's choice by the Nobel committee. The challenges he faces, the trade-offs that must be made in our deeply flawed system of oligarchical democracy, are daunting. I look forward to meeting him and to hearing his address. I feel honored to be invited.
På spørsmål om hvordan Boettiger ser på Barrack Obama og hva han forventer av ham svarer han: - I'm still full of hope for this president. Roosevelt Boettiger har tidligere beskrevet Obama som en veldig organisert mann, en god kommunikator som er kunnskapsrik og smart.
John Roosevelt Boettiger og kona Leigh McCullough er invitert til rådhuset for å overvære overrekkelsen når Obama får Nobels Fredspris.
- Det er en stor ære å få være med på dette, sa Leigh. Vi er utrolig heldig.
| Publisert | 09.12.2009 19.45 |
| Oppdatert | 08.10.2010 09.53 |
Den avdøde svømmeren blir hedret av kjæresten og lagkameratene
